Ojedinělý preventivní program pro děti na KDCHOT v Dětské nemocnici pokračuje

13.12.2016 19:17

Klinika dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno pokračuje v projektu preventivního programu pro žáky středních, základních a mateřských škol, jehož podstatou je setkání zdravých a hospitalizovaných dětí.

Ojedinělý preventivní program pro děti na KDCHOT v Dětské nemocnici pokračuje
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo

Žáci se seznámí s dětskými úrazy a jejich léčbou přímo v nemocnici od svých vrstevníků, ošetřujících lékařů a sester. Jedná se o vůbec první takto koncipovaný preventivní program v České republice. Dětskou nemocnici už od jara letošního roku, kdy projekt začal, navštívilo celkem patnáct tříd vždy ve třech preventivních programech.

Každá návštěva je spojena s velkým zážitkem, protože děti na vlastní oči uvidí svého vrstevníka, který je v nemocnici se zlomeninou nebo jiným úrazem, mnohdy vidí jizvu po operaci nebo dokonce zevní fixační aparát. Vrstevníci si předávají informaci o tom, jak k úrazu došlo, a děti pochopí, že je třeba vyhýbat se rizikům. Ta jsou dětem předškolního věku předváděna na názorných pomůckách před-stavujících nebezpečné předměty, pro starší děti jsou připraveny modely kostí po zlomenině nebo informační brožury. Součástí programu bývá i povídání o první pomoci a návštěva odborných provozů traumacentra. Děti si během těchto preventivních programů vyzkoušejí, jaké je to nosit sádru, vidí operační sál a nástroje, které se používají, a zkusí si například, jak se vrtá do kosti při osteosyntéze. Projekt má rovněž své vlastní webové stránky www.detibezurazu.cz, na kterých se mohou zájemci registrovat do jednotlivých kurzů.

Přednosta Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie prof. MUDr. Ladislav Plánka, Ph.D., shrnul dosavadní výsledky projektu a informoval o nejčastějších úrazech dětí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

BESIP: Osm z deseti usmrcených cyklistů nemělo přilbu!

22:22 BESIP: Osm z deseti usmrcených cyklistů nemělo přilbu!

V roce 2018 nepoužilo přilbu 79 % usmrcených, 66 % těžce zraněných a 65 % lehce zraněných cyklistů, …