Ombudsman: Kanoista reprezentoval Československo, teď ale kvůli tomu má nižší důchod

30.01.2023 20:11 | Tisková zpráva

Kanoista Zbyněk Pulec vybojoval na přelomu 60. a 70. let pro Československo jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile na mistrovstvích světa. Na letní olympiádě v Mnichově v roce 1972 skončil v individuálním závodě devátý. Kvůli sportovní přípravě si o necelé dva roky prodloužil studium na vysoké škole. Když šel do důchodu, správa sociálního zabezpečení ale zmíněné dva roky při výpočtu jeho důchodu vynechala. Protože se ombudsmanovi nepovedlo úřady ani ministra práce a sociálních věcí přesvědčit, že takový postup je špatný, rozhodl se případ zveřejnit.

Ombudsman: Kanoista reprezentoval Československo, teď ale kvůli tomu má nižší důchod
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Od ledna 2004 se lidem do důchodu započítává jako doba pojištění pouze šest let studií po osmnáctých narozeninách. A to bez ohledu na to, jak dávno studovali. Omezení tak zpětně dopadlo nejen na „věčné studenty“, ale na všechny, komu se i v minulosti z nejrůznějších důvodů studium protáhlo.

Na změnu pravidel doplatil i bývalý olympionik Zbyněk Pulec. Případ stěžovatele je paradoxní v tom, že v době, kdy byl reprezentantem Československa, se snažil chovat odpovědně a myslet i na své budoucí uplatnění poté, co ukončí sportovní kariéru, když se snažil studium na vysoké škole řádně ukončit,“ zhodnotil ombudsman ve zprávě o šetření.

Podle ombudsmana byla vrcholová sportovní reprezentace Československa pro pana Pulce hlavní náplní činnosti. Podmínky, za kterých ji vykonával, fakticky odpovídaly zaměstnání. Například musel poslouchat pokyny trenérů, plnit uložené povinnosti a dostával každý měsíc odměnu. Česká správa sociálního zabezpečení proto měla podle ombudsmana dobu, kdy kanoista při studiích jako vrcholový sportovec reprezentoval Československo, považovat za zaměstnání.  A jako takovou ji i zohlednit při výpočtu důchodu. To ale správa sociálního zabezpečení odmítla. Argumenty ombudsmana nepřijal ani ministr práce a sociálních věcí.

Někdejší olympionik se proto rozhodl zkusit jako poslední možnost bránit se soudní cestou a podat žalobu ke krajskému soudu. 2

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní fond životního prostředí: Dotace z programu Spravedlivá transformace míří k lidem, ve výzvách je přes dvacet miliard

10:06 Státní fond životního prostředí: Dotace z programu Spravedlivá transformace míří k lidem, ve výzvách je přes dvacet miliard

Operační program Spravedlivá transformace (OPST) už vyhlásil 13 výzev v celkové výši 23,2 miliard ko…