Osteoporózou trpí v ČR každá třetí žena po padesátce

08.04.2014 17:09 | Zprávy

Osteoporózou neboli řídnutím kostí, trpí v České republice po padesátém roce věku každá třetí žena a každý pátý muž. Nejvíce rozšířeným rizikovým faktorem je strava s nízkým obsahem vápníku. Doporučeného denního příjmu vápníku NEDOSAHUJE podle průzkumů 78 % českých žen. Osteoporóza vede k mnoha komplikacím. Nejzávažnější z nich je zlomenina krčku kosti stehenní, po níž cítí zdravotní omezení až 80 % pacientů.

Osteoporózou trpí v ČR každá třetí žena po padesátce
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Osteoporóza je označovaná jako tichý zloděj kostí a vzniká důsledkem nedostatku vápníku jako stavebního kamene kostí. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace je pro evropské ženy po menopauze minimální denní příjem vápníku stanoven na 1 300 mg denně. „U českých žen se však průměrný příjem vápníku ze stravy pohybuje pod 500 mg denně, tedy pod stanovenou minimální hranicí,“ uvádí doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň – Bory.

U 48 % populace se vyskytují 2-3 rizikové faktory pro vznik osteoporózy

 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně byste nyní udělal jinak?

V čem jste podle vás byli málo odvážní? A nemyslíte, že řadu voličů mohl odradit i ten váš boj s dezinformacemi, za který jste schovávali podle mě spíše jen snahu umlčet jiný názor? Nebo jinak, co jste udělali pro svobodu slova, a proto, aby se lidé nebáli říkat své názory nahlas, což se děje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj připravuje rekonstrukci budovy dětského domova v Jaroměři

16:26 Královéhradecký kraj připravuje rekonstrukci budovy dětského domova v Jaroměři

Rada Královéhradeckého kraje schválila záměr rozsáhlé rekonstrukce budovy Dětského domova, Základní …