Pacientů z Broumovska a Jaroměřska, o které se nemá kdo postarat, se dočasně ujme nemocnice

23.11.2018 11:06

Nemocnice v Jaroměři a v Broumově poskytuje novou sociální službu, tzv. sociální lůžka. Ta slouží pacientům, kteří již sice nevyžadují hospitalizaci, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nejsou schopni se o sebe doma postarat a nemají ve svém okolí nikoho, kdo by péči zajistil. Dočasně tak zůstávají v nemocnici, kde se o ně personál nemocnice spolu s dalšími odborníky postará. Mezitím jsou jim zajišťovány potřebné sociální služby. Zatím je takovýchto lůžek k dispozici pět, počítá se ale s jejich rozšířením až na třicet.

Pacientů z Broumovska a Jaroměřska, o které se nemá kdo postarat, se dočasně ujme nemocnice
Foto: ZHKHK
Popisek: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje - logo
reklama

Novou službu pro hospitalizované pacienty poskytuje Oblastní nemocnice Náchod a. s. částečně už od letošního října. Sociální lůžka jsou určena těm, kteří již nevyžadují lůžkovou zdravotní péči, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nejsou schopni se obejít bez pomoci jiné fyzické osoby a nemohou být proto propuštěni domů. Služba je poskytována do doby, než jim je zabezpečena pomoc, ať už fyzickou osobou, nebo za pomoci terénních, či ambulantních sociálních služeb, anebo pobyt v některém k tomu určeném zařízení.

Služba je nyní poskytována LDN v Jaroměři, kde jsou prozatím tři lůžka a na oddělení lůžek následné péče v Broumovské nemocnici, kde jsou prozatím dvě. „Klientům zajistíme na přechodnou dobu ubytování, celodenní stravování, pomoc při osobní hygieně a při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu. Součástí péče jsou i sociálně terapeutické a aktivizační činnosti a pomoc při obstarávání dalších osobních záležitostí. Péče je klientovi poskytována týmem kvalifikovaných pracovníků, kromě praktického lékaře a sestry i sociálními pracovníky,“ přibližuje službu náměstkyně pro ošetřovatelskou péči ON Náchod a.s. Mgr. Markéta Vyhnanovská.

Klientům jsou dále k dispozici duchovní jednotlivých církví, canisterapie nebo třeba ergoterapeut. Myslí se i na volnočasové aktivity, které poskytují místní základní, mateřské či umělecké školy či dobrovolníci. V Broumově nemocnice spolupracuje např. s Nadačním fondem Hospital Broumov. ON Náchod a. s. uvažuje příští rok službu rozšířit. „Zahájili jsme potřebné práce na rozšíření služby v obou lokalitách. Počítáme s vybudováním samostatných stanic s kapacitou 17 lůžek při LDN Jaroměř a 8 lůžek při LNP Broumov. V Jaroměři bude pak v případě potřeby uvolněno ještě dalších 5 lůžek z LDN. K dispozici by měly být od března 2019,“ doplňuje k záměru nemocnice Ing. Ivana Urešová, předsedkyně představenstva ON Náchod a. s. Předpokládané náklady na úpravy prostor jsou ve výši 5, 2 mil. Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uměleckoprůmyslové muzeum Praha vrátilo číšku, zabavenou nacisty

8:40 Uměleckoprůmyslové muzeum Praha vrátilo číšku, zabavenou nacisty

Paní Dita Krausová z Tel Avivu převzala v úterý 24. listopadu v Centrálním depozitáři číšku z 19. st…