Památník bratří Mrštíků v Divákách prokoukne. Lidé si prohlédnou sbírky i on-line

10.01.2018 22:20

Vyklizeno a připraveno pro stavbaře, hlásí z Divák pracovníci Regionálního muzea v Mikulově, kteří připravují rekonstrukci místního památníku bratří Mrštíků. Muzeum teď začne hledat firmu, která se úprav objektu zhostí.

Památník bratří Mrštíků v Divákách prokoukne. Lidé si prohlédnou sbírky i on-line
Foto: repro/internet
Popisek: Památník bratří Mrštíků v Divákách
reklama

Všechny, kdo chtějí nahlédnout do života významných českých spisovatelů a dramatiků Aloise a Viléma Mrštíkových, tak čeká příjemné překvapení. Na stavební práce naváže modernizace a digitalizace samotné expozice, díky které si budou moci návštěvníci prohlédnout sbírky i virtuálně přes webovou aplikaci. V novém se památník v Divákách představí místním i turistům v sezóně 2019.

„Naším hlavním cílem je zachovat, ochránit a rozvíjet potenciál památníku bratří Mrštíků, přiblížit jej veřejnosti nejen ve statické fyzické podobě, ale i prostřednictvím audiovizuální projekce, edukačních programů, dálkového zpřístupnění expozice a dálkového přístupu ke sbírkovým předmětům,“ popsal smysl velké rekonstrukce a modernizace památníku Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, pod které expozice v Divákách spadá.

Díky plánovaným stavebním zásahům poznají návštěvníci dům takřka v té podobě, jakou měl, když v něm rodina Mrštíkových na přelomu devatenáctého a dvacátého století žila. „Po smrti bratří Mrštíkových prošel dům rukama několika majitelů, kteří v něm provedli různé dostavby a úpravy. Základní charakter současné podoby domu dala nadšenecká přestavba provedená stavební četou JZD Šitbořice po vykoupení stavby v šedesátých letech. Při letošní rekonstrukci budeme v maximální možné míře respektovat původní půdorys stavby a vrátíme tak objektu alespoň přibližně původní proporci,“ vysvětlil Kubín a dodal, že obnovy se dočká například i krásný trámový strop v místnosti známé jako „tatínkova světnice“, který se sám o sobě stane novým exponátem.

Na návštěvníky bude čekat také několik novinek, které jim zpříjemní prohlídku expozice. „Expozice se rozroste i díky rozšíření výstavní plochy. Hosté si tak budou moci prohlédnout větší část sbírky, která přibližuje život a práci autorů Maryši a řady dalších významných děl českého dramatu a literatury. Zrekonstruujeme také toalety pro návštěvníky a druhou část vstupu do památníku ze dvora,“ doplnil Kubín s tím, že nově bude výstavu chránit i požární a zabezpečovací systém s kamerami u vstupu a elektronickými závorami v prostorách s volně umístěnými sbírkovými předměty.

Památník si prohlédne více zájemců i díky internetové prezentaci „Sbírky v příštím roce zdigitalizujeme a zpřístupníme je přes internetové stránky pomocí virtuální prohlídky. Prohlédne si je díky tomu více lidí a ukážeme i ty sbírkové předměty, které z kapacitních důvodů není možné vystavit v jejich fyzické podobě,“ upřesnil Kubín. Celý projekt podle něj vyjde na bezmála sedm milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Dopravní opatření v souvislosti s konáním festivalu United Islands od Prague

16:14 MHMP: Dopravní opatření v souvislosti s konáním festivalu United Islands od Prague

V pátek 25. a v sobotu 26. června 2021 se v Praze na Střeleckém ostrově, Kampě, Dětském ostrově a Ja…