Památník národní písemnictví: Arbes, Fuks, Preissová, Hrabal, Kupka, Váchal i Toyen na jednom místě

10.01.2020 11:08

Památník národního písemnictví dokončil rekonstrukci moderního depozitáře v Litoměřicích.

Památník národní písemnictví: Arbes, Fuks, Preissová, Hrabal, Kupka, Váchal i Toyen na jednom místě
Foto: prague.eu
Popisek: Památník národního písemnictví
reklama

Nové budovy rozsáhlého Centrálního depozitáře v Litoměřicích, kam se postupně budou přesouvat sbírky Památníku národního písemnictví, byly v závěru roku zkolaudovány. Moderní depozitář v objektu bývalých dělostřeleckých kasáren byl rekonstruován 4 roky. Slavnostní zahájení provozu proběhne začátkem roku 2020.

Památník národního písemnictví spravuje sbírky dokumentů a uměleckých děl a soustředí se na vývoj literatury a knižní kultury v českých zemích od 18. století až do současnosti. Centrální depozitář Litoměřice, kde je v současnosti deponována převážná většina fondů Památníku národního písemnictví, slouží zároveň jako multifunkční badatelské centrum s přístupem až ke stům tisícům archivních materiálů. „V Litoměřicích tak bude uložena většina sbírek všech tří odborných oddělení Památníku národního písemnictví, literárního archivu, knihovny a uměleckých sbírek. Na jednom místě bude badatelům k dispozici rozsáhlý studijní materiál zahrnující osobnosti literatury, knižního a výtvarného umění,“ doplňuje ředitel PNP Zdeněk Freisleben.

Oddělení uměleckých sbírek, které pečuje například o galerii Jiřího Karáska ze Lvovic, dílo Jakuba Schikandera, Jana Konůpka či Františka Koblihy, čeká poslední fáze stěhování do prostor depozitáře začátkem přístího roku. Budovy jsou k tomuto účelu vybaveny současnou depozitní technologií, kompaktními regály i specializovanými místnostmi pro uložení nestabilních materiálů. Grafická podoba fasád obou budov depozitáře je dílem českého typografa Jana Solpery.

Depozitář bude zpřístupněn badatelské veřejnosti. Zároveň se zde budou konat minivýstavy a prezentace vybraných archiválií. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní lesy zahajují Dny za obnovu lesa, konat se bude na dvě stě akcí po celé republice

18:02 Státní lesy zahajují Dny za obnovu lesa, konat se bude na dvě stě akcí po celé republice

Dvě stovky pracovních Dnů za obnovu lesa připravily Lesy ČR pro veřejnost na letošní jaro a léto. Te…