Pandemie koronaviru zachránila před úrazem tisíce dětí v ČPZP

01.07.2021 12:41 | Komerční článek

V péči lékařů kvůli různým zraněním skončilo v průběhu roku 2020 přes 40 tisíc dětských klientů České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP). O rok dříve přitom ČPZP evidovala téměř 52 tisíc dětí po úraze. Nižší počet zraněných dětí má podle odborníků souvislost se zavedením mnohaměsíční online školní výuky z důvodu pandemie koronaviru.

Pandemie koronaviru zachránila před úrazem tisíce dětí v ČPZP
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP

ČPZP zároveň vydala loni na dětské úrazy méně peněz z veřejného zdravotního pojištění. „Celkové náklady na léčbu zraněných dětí ve věku do 15 let přesáhly částku 146 milionů Kč, což je proti roku 2019 přibližně o 15 milionů Kč méně,“ potvrzuje mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Za poklesem dětských úrazů je podle odborníků omezení školní docházky z důvodu pandemie koronaviru, kdy dětem odpadly obvyklé cesty do školy a mnohem méně opouštěly své domovy. Statistika úrazů meziročně poklesla navzdory skutečnosti, že děti a dospívající mládež si nejčastěji ublíží v letních měsících, kdy se více pohybují venku a jsou méně pod dohledem dospělých.

Dětské úrazy a náklady na jejich léčbu:

tabulka

K nejčastějším zraněním dětí patří zlomeniny rukou a poranění hlavy

Mezi nejčastější diagnózy, které si děti svou neopatrností či zbrklostí přivodí a které zároveň stojí zdravotní pojišťovny nejvíce prostředků, patří zlomené lokty a předloktí, zlomená zápěstí, poranění hlavy nebo vymknuté, podvrtnuté a natažené klouby a vazy v kotníku. Jen úraz končící poraněním hlavy postihl v roce 2019 celkem 7 655 dětských pacientů a o rok později dalších 6 383 dětských pacientů s kartičkou ČPZP. Statistiky České průmyslové zdravotní pojišťovny také dlouhodobě potvrzují obecný předpoklad, že nejrizikovějším obdobím z hlediska úrazů je věk mezi 10. až 15. rokem. Častěji jsou zranění chlapci.

Nejdražší úraz? Vnitřní zranění břicha za bezmála 2,5 milionu Kč

Nejnákladnější dětské úrazy v obou uplynulých letech ovšem utrpěly dívky. V roce 2019 se jednalo o třináctiletou školačku z Moravskoslezského kraje, která se léčila s nitrolebním poraněním s celkovými náklady ve výši 898 212 Kč. Za rok 2020 pak bylo v České průmyslové zdravotní pojišťovně evidováno jako nejnákladnější poranění nitrobřišních orgánů u jedenáctileté dívky ze Středočeského kraje, které si vyžádalo 2 472 026 Kč.

ČPZP přispívá dětem na ochrannou přilbu částkou 500 Kč

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna pamatuje na ochranu před zbytečnými úrazy svých dětských klientů i ve svých preventivních programech. Zákonným zástupcům dětí poskytuje třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR příspěvek 500 Kč na nákup ochranné přilby pro děti. Příspěvek se vztahuje na ochrannou přilbu na sport zakoupenou v kamenné prodejně, nebo i v e-shopu prodejny.

Deset nejčastějších dětských úrazů (věk 0 až 15 let) a náklady na jejich léčbu:

tabulka

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní a programy plné výhod, slev a bonusů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ:  V Dukovanech skončila odstávka 3. výrobního bloku, dopoledne začal opět dodávat elektřinu

22:30 ČEZ: V Dukovanech skončila odstávka 3. výrobního bloku, dopoledne začal opět dodávat elektřinu

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany obnovili výrobu elektrické energie na třetím výrobním bloku, …