Pardubice: Školy nejsou naplněné. Kraj chce zachránit potřebné obory

29.11.2013 16:30 | Zprávy

Pardubice (29. 11. 2013) – Radní Pardubického kraje se v tomto týdnu seznámili s analýzou současného stavu středního školství v Pardubickém kraji. Vyplývá z ní, že vhledem k poklesu počtu žáků nejsou školy dostatečně naplněné. Průměrná naplněnost škol v kraji je 64 procent, u některých škol se však pohybuje i pod 50 procenty. To se negativně odráží především v nedostatku finančních prostředků na osobní náklady (platy) zaměstnanců škol. Příští týden proto náměstkyně hejtmana Jana Pernicová předloží radě variantní řešení situace. Pokud je rada odsouhlasí, následovat bude diskuze s řediteli dotčených škol a zástupci samospráv.

Pardubice: Školy nejsou naplněné. Kraj chce zachránit potřebné obory
Foto: Archiv
Popisek: Pardubice

Za posledních pět let se v Pardubickém kraji snížil počet žáků středních škol o 5 tisíc, jenom v letošním školním roce nastoupilo o  téměř 800 žáků měně oproti předchozímu roku. „Vzhledem k tomu, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy poskytuje finanční prostředky na platy zaměstnanců škol v přepočtu na žáka, snižuje se každoročně i tato částka. Během uplynulých čtyř měsíců to představuje pokles o téměř 11 milionů korun a je předpoklad, že pokles v roce 2014 dosáhne 33 milionů korun,“ uvádí Jana Pernicová, která je v krajské radě zodpovědná za oblast školství. Podle analýzy je financování škol ve stávajícím počtu neudržitelné, kraj tak bude muset pokračovat v harmonizaci sítě škol.

Zásadní pro rozhodování kraje bude také nový státní rozpočet. „Důležité je, že máme zpracovanou aktuální koncepci školství a známe konkrétní potřebu i požadavky zaměstnavatelů na jednotlivé profese. Víme tedy, že oborová skladba je dobře nastavena, chceme tedy především udržet stabilitu škol a zachránit potřebné obory,“ vysvětluje Jana Pernicová. Dalším klíčovým principem harmonizace bude zajištění kvality výuky aprobovanými pedagogy a mistry odborného výcviku.

 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let

19:21 ČEZ: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, největší a nejvýkonnější přečerpávací elektrárna v Česk…