Pardubický kraj: Energetické úspory v rámci projektu EPC se dotknou škol i sociálních zařízení

17.05.2018 22:11

Pardubickému kraji se daří zavádět v objektech, které vlastní, energeticky úsporná opatření, tzv. EPC projekty. V současné chvíli je připraven už osmý balíček opatření. Metoda EPC spočívá v tom, že realizovaná energeticky úsporná opatření se následně splácí z dosažených úspor.

Pardubický kraj: Energetické úspory v rámci projektu EPC se dotknou škol i sociálních zařízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
reklama

Rada Pardubického kraje na svém zasedání 15. května schválila zakázku na výběr poskytovatele těchto služeb. V rámci osmého balíčku se budou úsporná opatření týkat deseti zařízení, kterými jsou: Dětský domov Pardubice, Domov mládeže a školní jídelna Pardubice, Domov pod Kuňkou Ráby, Krajský úřad Pardubického kraje, Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví, Speciální základní škola, mateřská škola a praktická škola Ústí nad Orlicí, Sportovní gymnázium Pardubice, Střední odborné učiliště zemědělské Chvaletice, Střední průmyslová škola chemická Pardubice, Vyšší odborná škola a Střední škola technická Česká Třebová.

Pardubický kraj obdržel čestné ocenění za připravovaný projekt EPC VIII v letošním roce od ředitele odboru energetické účinnosti a úspor z Ministerstva průmyslu a obchodu a předsedy Asociace poskytovatelů energetických služeb. Dalším úspěchem projektu, který začal před dvanácti lety, jsou uspořené finanční prostředky. „První projekt EPC zde vznikl již v roce 2006 a od té doby zde bylo do energetických úspor na základě sedmi smluv nainvestováno více než 300 miliónů korun, které kraji umožňují šetřit přes 50 miliónů korun ročně a tisíce tun zplodin do ovzduší,“ uvedl 1. náměstek hejtmana zodpovědný za investice, majetek a kulturu Roman Línek. Realizace balíčku opatření EPC VIII by se měla uskutečnit v následujícím roce. Zároveň kraj pracuje na projektu EPC IX.

Investice do úsporných opatření se dá i tentokrát odhadovat na několik desítek milionů korun. „Zásadním kritériem pro hodnocení nabídek je maximální úspora paliv a energií. Z finančního hlediska se jedná o miliony korun. Konečná částka bude známá po vysoutěžení zakázky. Výsledek bude znám na podzim,“ řekl Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.

Projekty EPC však nejsou jediným způsobem, kterým se Pardubický kraj snaží uspořit peníze ze svého rozpočtu. „Kromě varianty EPC zvažujeme možnost financovat úsporná opatření z dotačního titulu Ministerstva průmyslu a obchodu nebo Operačního programu životního prostředí. V tuto chvíli není jasné, která varianta bude pro nás výhodnější,“ dodal Martin Netolický. Pokud bude financování úsporných energetických opatření za pomoci dotací vyhodnoceno jako efektivnější, tak je Pardubický kraj ochoten opustit projekt EPC.

EPC projekty

Metoda EPC spočívá v tom, že poskytovatel navrhne a dodá energeticky úsporná opatření. Náklady na realizaci jsou následně postupně spláceny z dosažených úspor, přičemž poskytovatel klientovi potřebné snížení nákladů smluvně garantuje. Pokud jsou na začátku nutné investice, poskytovatel zajistí financování této investice a garantuje klientovi její postupné splacení z finančních úspor. V současné době je do EPC projektů zapojeno přes 50 organizací, jejichž objekty Pardubický kraj vlastní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Hodonín: Narodilo se nám mládě vzácného adaxe núbijského

14:21 Zoo Hodonín: Narodilo se nám mládě vzácného adaxe núbijského

Hodonínská zoologická zahrada se může pochlubit novým přírůstkem, samičkou adaxe núbijského (Addax n…