„Vstup okupačních vojsk, který byl aktem jednostranného násilí, jež poznamenalo naší zemi na dlouhá desetiletí, musí být trvalou součástí naší historické paměti. Teď, téměř 30 let po změně režimu v roce 1989, si mnoho mladých lidí ani neuvědomuje, jak se v tehdejším Československu v létě 1968 lidem změnil život. Jak dopadly intelektuální elity národa, kolik lidí raději emigrovalo, kolik přišlo o zaměstnání, jak se začalo mluvit jinak doma a na veřejnosti. Proto je důležité o „pražském jaru“ a o tom, jak na něj zareagovalo moskevské komunistické vedení mluvit a vysvětlovat jeho okolnosti i důsledky,“ říká 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který má na starosti kulturu a s ní spojené krajské paměťové instituce. Za oknem mrazilo srpnové slunce… Regionální muzeum v Litomyšli oslovuje návštěvníky už od začátku června výstavou
Za oknem mrazilo srpnové slunce…
První část výstavy představuje období pražského jara a jeho násilné ukončení invazí armád států Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Ukazuje především unikátní snímky místních fotografů Milana Dvořáka, Josefa Kuty a Miroslava Škrdly, kteří zachytili dobovou společenskou atmosféru i vojenskou techniku projíždějící městem. Její součástí je i desetiminutový filmový snímek Zdeňka Chlebouna, který zachycuje situaci ve městě v několika následujících dnech po invazi.
Druhá část výstavy je věnována životnímu stylu 60. let. V pohodlí obývacího pokoje, obklopeni dobovým designem, se můžete přenést do srpna roku 1968. Nebo si jen, bez ohledu na politické události, zavzpomínat na „zlatá šedesátá“. Na výstavu zve i virální video na facebooku muzea i Pardubického kraje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva