Pardubický kraj uvolnil prvních pět milionů na záchranu Larischovy vily

24.09.2019 9:10

Společně s vypálenou obcí Ležáky patří Larischova vila v Pardubicích mezi významné memento nacistických zločinů z období druhé světové války. Pardubický kraj se již před časem zavázal pomoci Československé obci legionářské s její záchranou a zpřístupnění veřejnosti. Na základě schváleného memoranda se kraj zavázal pomoci částkou 15 milionů korun. Uvolnění prvních pěti milionů korun v pondělí schválila krajská rada.

Pardubický kraj uvolnil prvních pět milionů na záchranu Larischovy vily
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.
reklama

„Záchrana Larischovy vily je pro nás dlouhodobě jednou z priorit v oblasti kultury. V minulosti jsme podpořili opravu střechy a stropů věže. Předtím jsme pomohli s ošetřením trámů napadených dřevomorkou. Nyní uvolňujeme prvních pět milionů korun z celkových 15, které jsme se zavázali Československé obci legionářské poskytnout v rámci společného memoranda. Zbývajících 10 milionů bude součástí krajského rozpočtu pro příští rok. Pevně věřím, že se na základě tohoto textu ke svému dílu odpovědnosti přihlásí také další signatáři. O postupu záchranných prací jsme debatovali s dnes již bývalým ministrem kultury, a proto budu chtít ujištění také od nového ministra,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že kompletní rekonstrukce by podle odhadů mohla vyjít až na 70 milionů korun.

Larischova vila

Novorenesanční vilu nechal v roce 1855 postavit baron Jiří Larisch-Mönich. V době německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína. Ve sklepeních budovy v období heydrichiády v roce 1942 nacisté vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny Silver A i obyvatele Ležáků, které následně zastřelili na nedaleké střelnici. Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu a od roku 1956 zde měla kanceláře a sklady pardubická Tesla. V roce 2000 koupila celý průmyslový areál i s vilou firma Foxconn, která po léta nevyužívaný zámeček bezplatně převedla v roce 2015 na Československou obec legionářskou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: USA provozují 94 jaderných reaktorů

7:34 ČEZ: USA provozují 94 jaderných reaktorů

Prezident Joe Biden jádro považuje za důležitý prvek pro dosažení uhlíkové neutrality. Celková insta…