Pedagogická komora: MPSV výrazně pokrátilo zvýšení tarifních platů učitelů. Vláda návrh schválila

14.11.2018 12:54

Ve středu 14. 11. 2018 schválila vláda novelu nařízení vlády č. 564/2006 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě.

Pedagogická komora: MPSV výrazně pokrátilo zvýšení tarifních platů učitelů. Vláda návrh schválila
Foto: Eugen Kukla
Popisek: Předseda spolku Pedagogická komora Radek Sarkozi

MPSV (ministryně Jana Maláčová z ČSSD) výrazně pokrátilo původní návrh příslušného nařízení vlády, a to v bodě navýšení tarifních platů učitelů a dalších pedagogických pracovníků. Navrhované zvýšení bylo dodatečně sníženo o více než 1 000 Kč měsíčně a vyškrtnut byl celý jeden platový stupeň! Původní návrh, který podporuje Pedagogická komora, je k dispozici zde.

Ani s ním ale nejsme plně spokojeni, protože zatímco v době První republiky rostly platy učitelů každé tři roky jejich praxe, v současnosti čekají učitelé na zvýšení (postup do dalšího platového stupně) někdy až 8 let a nárůst může být jen několik stovek korun...

V rámci vnějšího připomínkového řízení navrhlo ministerstvo financí a ministerstvo školství následující změny, které byly ze strany ministerstva práce a sociálních věcí akceptovány...

MF
K návrhu na asymetrické navýšení platových tarifů a zavedení nového platového stupně v tarifní stupnici určené pro pedagogické pracovníky v regionálním školství. Toto opatření nebylo projednáno ani schváleno v rámci jednání o parametrech návrhu rozpočtu kapitoly Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na rok 2019 a léta následující. Nesouhlasíme, aby asymetrické navyšování platových tarifů v příslušné stupnici narušilo dohodnuté finanční zabezpečení priorit v oblasti regionálního školství. Opatření navržené předkladatelem představuje navýšení celé řady tarifů o více než 10 %, někde dokonce o více než 20 %, což generuje značný finanční dopad. Při jednání o platových podmínkách došlo k dohodě, že tarify pedagogických pracovníků v regionálním školství porostou o 10 % a zbytek prostředků bude využit na netarifní složky platu a zejména vyrovnávání mezikrajových rozdílů v odměňování. Z těchto důvodů požadujeme, aby úpravy v tarifní stupnici byly koncipovány způsobem, že průměrně tarify vzrostou maximálně o 10 %, resp. že finanční náročnost provedených úprav v tarifní stupnici bude maximálně v rozsahu 10% navýšení objemu prostředků na platy z vládou schváleného 15% navýšení objemu prostředků na platy pedagogických pracovníků v regionálním školství.

MŠMT
Souhlasíme s desetiprocentním zvýšením platových tarifů ve stupnici pedagogických pracovníků, avšak nesouhlasíme s navrženou úpravou její struktury, tedy se zavedením dalšího platového stupně, jelikož s takovouto změnou by byly spojeny další finanční dopady vázané na nárokové složky platu, přičemž z předpokládaného zvýšení objemu finančních prostředků na platy mají být v roce 2019 kromě zvýšení platových tarifů zajištěny též finanční dopady spojené s vyrovnáváním mezikrajových rozdílů (dopady změny financování regionálního školství) a taktéž cíl posílit podíl nenárokové složky platů pedagogických pracovníků. Dále také upozorňujeme, že navrhované rozšíření platové stupnice není ve vládním návrhu státního rozpočtu na rok 2019 pro kapitolu 333 MŠMT rozpočtově zabezpečeno. Požadujeme materiál změnit ve smyslu uvedeném.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM pravomocně uhájil 24 milionů korun

22:02 ÚZSVM pravomocně uhájil 24 milionů korun

Žalobce se domáhal u Obvodního soudu pro Prahu 2 po Ministerstvu spravedlnosti zaplacení 24 milionů …