Počet autonehod opět narůstá. Mladým může pomoci projekt Dožij se dvaceti

12.11.2015 14:18

Až třetinu obětí dopravních nehod v Evropské unii tvoří mladí lidé ve věku 15 – 20 let. Sami přitom způsobí okolo 20 % všech kolapsů na silnicích*. Ani statistiky nehodovosti v České republice nenabízejí povzbudivější data – po několikaletém poklesu se počet autonehod opět zvyšuje, situace je vážná zejména mezi mladými řidiči. Alarmující stav chce změnit NF Kolečko – právě teď spouští projekt „Dožij se dvaceti“ určený středoškolským studentům v České republice.

Počet autonehod opět narůstá. Mladým může pomoci projekt Dožij se dvaceti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vozy

„Pozornost veřejnosti se aktuálně stáčí k masivně medializovaným leteckým katastrofám. Přitom to jsou právě autonehody, které představují z hlediska četnosti vážný problém – tam dochází k největší úmrtnosti, a nezřídka bohužel u mladých řidičů. V roce 2014 jsme vyšetřovali téměř 86 000 dopravních nehod, při nichž zahynulo celkem 629 osob, z toho 51 bylo ve věku 15 – 20 let,“ upřesňuje Štěpánka Zatloukalová, mluvčí středočeské policie.

A právě na rizikovou skupinu mladých řidičů – „čekatelů“ či čerstvých držitelů řidičského průkazu – je zaměřen projekt nadačního fondu Kolečko „Dožij se dvaceti“. „Jedinou cestou, jak dosáhnout změny a snížit riziko nehodovosti u mladistvých, je smysluplná prevence. To si klade za cíl nový projekt, který chce interaktivní a přitom velmi názornou formou upozornit na důsledky lehkovážného jednání za volantem. Současně by měl studentům v nasimulovaných situacích ukázat, jak se má řidič zachovat, když se dostane do kritického okamžiku, kdy nezvládá jízdu,“ popisuje Linda Jandová, předsedkyně správní rady NF Kolečko.

reklama

autor: Tisková zpráva

změny ve smlouvách

Dobrý den, nechápu, jak piráti mohou podpořit pro nás tak nevýhodné změny zakládajících smluv EU. Nebo myslíte, že jsou pro nás výhodné? A kdyby byly změny schváleny, neměli bysme jako občané mít pak možnost rozhodnout, zda chceme v EU nadále zůstávat? Myslíte, že změny projdou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svaz pacientů ČR je na straně zdravotníků

13:21 Svaz pacientů ČR je na straně zdravotníků

Prohlášení Svazu pacientů ČR ke sporu nemocničních lékařů s Vládou ČR