Počet pacientů s diabetem stoupá. Mezi klienty ČPZP jde za deset let téměř o dvojnásobek

12. 11. 2018 9:41

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění, při kterém tělo nezvládá udržet koncentraci cukru v běžných mezích. Do určité míry je dána geneticky, většinou je ale způsobena nezdravým životním stylem. V České republice se nemoc týká téměř desetiny obyvatel a nové případy stále přibývají. Tento trend potvrzují i statistiky České průmyslové zdravotní pojišťovny. V loňském roce bylo mezi pojištěnci ČPZP více než 85 tisíc diabetiků, což je dvojnásobný počet než před deseti lety.

Počet pacientů s diabetem stoupá. Mezi klienty ČPZP jde za deset let téměř o dvojnásobek
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP
reklama

Nárůst počtu pacientů se promítá také do výdajů, které pojišťovna na své klienty vynakládá. Zatímco v roce 2007 zaplatila ČPZP za 42 709 pojištěnců 272 milionů Kč, v roce 2017 šlo o výdaj bezmála 905 milionů Kč na 85 494 pojištěnců. Výrazně vzrostla i průměrná částka na jednu osobu: 6 372 Kč v roce 2007 a 10 584 Kč o deset let později. „Jak vyplývá nejen z údajů naší pojišťovny, počet pacientů s diabetem rapidně stoupá. ČPZP se proto na tuto skupinu zaměřuje ve svých preventivních programech. Kromě úhrady běžné léčby si naši pojištěnci mohou zažádat o příspěvek až 500 Kč na nákup produktů a pomůcek, které slouží jako prevence zhoršení nemoci, umožňují změřit hladinu cukru v krvi nebo usnadňují léčbu,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Příspěvek tak lze využít například na nákup speciální obuvi pro diabetiky, testovacích proužků pro zjištění glukózy/ketonů v moči, příslušenství k inzulínové pumpě nebo glukometr.

Diabetes mellitus se rozlišuje na dvě formy: diabetes 1. a 2. typu. Výrazně častější (zhruba v 90 % případů) je výskyt diabetu 2. typu, který je způsoben špatným životním stylem. Často doprovází další civilizační choroby, jako jsou ateroskleróza, obezita a srdeční choroby. Vzhledem k příčině je možné tomuto typu diabetu předcházet i jej primárně léčit zdravou stravou a dostatkem pohybu. Oproti tomu diabetes 1. typu je vrozenou nemocí, při které slinivka břišní produkuje nedostatek inzulínu nebo jej nevyrábí vůbec. Inzulín se v takovém případě podává uměle (injekcí 3x až 6x denně). Zároveň je v takovém případě potřeba sledovat hladinu cukru pomocí glukometru a dodržovat pravidelný režim stravování.