Policie ČR: Daňová Kobra opět zasahovala

21.11.2019 8:23

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou zařazeni v týmu tzv. „Daňové Kobry“, v minulých dnech opět zasahovali na několika místech České republiky.

Policie ČR: Daňová Kobra opět zasahovala
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

V rámci akcí s krycím názvem „MORCHELLA I“ a „,MORCHELLA II“ obvinili celkem 9 osob (7 fyzických a 2 právnické) pro spáchání trestných činů „zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby“ dle § 240 trestního zákoníku a „legalizace výnosů z trestné činnosti“ dle § 216 téhož zákona, na úseku DPH a daně z příjmu právnických osob, se škodou přesahující 131 milionů korun. Trestní řízení probíhalo v úzké spolupráci s pracovníky Finanční správy a Finančního analytického úřadu.

Podle závěrů kriminalistů mělo k trestné činnosti docházet v letech 2013 až 2018 na základě vystavování fiktivních či účelově nadhodnocených faktur, a to zejména v oblasti reklamních a dalších služeb, přičemž k jejímu páchání měl být využit systém účelově vytvořených řetězců obchodních společností, za účasti tzv. „bílých koní“, kteří byli hlavními pachateli do statutárních orgánů zúčastněných společností dosazeni a ovládáni.

Výnosy z trestné činnosti měli obvinění legalizovat převody mezi bankovními účty, které podle našich závěrů byly následně pomocí nastrčených osob vybírány v hotovosti. Takto mělo být vybráno více než 100 milionů korun.

K samotné realizaci případů „MORCHELLA I a II“ přistoupili detektivové Daňové Kobry dne 30. října 2019. Došlo k zadržení osob a provedení domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Obviněným fyzickým osobám hrozí v případě pravomocného rozsudku trest odnětí svobody od pěti do deseti let. Trestní stíhání je vedeno na svobodě.

Jako tzv. náhradní hodnota za způsobenou škodu byl zajištěn movitý a nemovitý majetek v hodnotě cca 30 milionů korun, nicméně finanční šetření dále pokračuje.

Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Čeští vojáci se připojili k charitativnímu běhu ve prospěch zraněných veteránů v Estonsku

22:49 Armáda ČR: Čeští vojáci se připojili k charitativnímu běhu ve prospěch zraněných veteránů v Estonsku

Dvě stě účastníků a 1700 eur vybraných formou startovného na podporu zraněných válečných veteránů – …