Policie ČR: NCOZ ukončila vyšetřování případu Počítač

05.12.2017 13:27

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v těchto dnech ukončili vyšetřování případu s krycím názvem POČÍTAČ, který se týkal krácení daní při obchodování s fiktivním zbožím. Zároveň státnímu zástupci Městského státního zastupitelství v Praze navrhli obžalovat 11 osob pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Policie ČR: NCOZ ukončila vyšetřování případu Počítač
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.
reklama

V tomto případě jde o skupinu osob, které nejméně od ledna 2008 do června 2011 měly vzájemně fiktivně obchodovat a na základě těchto fiktivních obchodů uplatňovat u místně příslušných finančních úřadů v Plzni a Praze vyplacení neoprávněných nadměrných odpočtů DPH.

Organizátorem této trestné činnosti měl být francouzský státní občan a jeho družka (občanka ČR). Ti podle závěrů kriminalistů NCOZ měli řídit skupinu nejméně 55 společností, do jejichž statutárních orgánů měly být účelově dosazovány osoby v pozicích tzv. bílých koní. Osoby však nevěděly nic o povaze podnikání jednotlivých společností, nevedly účetnictví, nevystavovaly faktury a nevyvíjely žádnou činnost. Doklady o fiktivní obchodní činnosti měli vystavovat hlavní organizátoři této trestné činnosti. Předmětem plnění na fakturách bylo různé zboží, zejména se jednalo o počítačové součásti a další elektroniku, jejichž celkově deklarovaná hodnota dosahovala cca 450 milionů korun.

Vyšetřování této trestné činnosti bylo časově velmi náročné, a to vzhledem k velkému množství tzv. právních pomocí do zahraničí. K zadokumentování činnosti byl zřízen společný vyšetřovací tým s francouzskou celní a vyšetřovací službou. Koordinaci a pomoc při vyřizování právních pomocí zajišťoval národní člen při EUROJUSTU.

Vyšetřování případu rovněž komplikovala skutečnost, že hlavní organizátor a jeho družka hned na začátku vyšetřování uprchli a do současné doby se je nepodařilo vypátrat. Na jmenované je proto vydán mezinárodní zatýkací rozkaz.

V případě pravomocného odsouzení hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody až na 10 let. Podle závěru kriminalistů NCOZ byla České republice, zastoupené příslušným správcem daně, způsobena škoda v celkové výši nejméně 85 milionů korun. Jako tzv. náhradní hodnota byl zajištěn majetek v hodnotě několika milionů korun. Správce daně ve věci postupoval v rámci vytýkacích řízení a zabránil tak nelegálnímu nárokování nadměrných odpočtů.

Spisový materiál předaný na státní zastupitelství se skládá z více jak 17 500 stran základního spisu a dalších cca 46 svazků příloh.

Kriminalisté NCOZ stále pátrají po 2 osobách, které jsou stíhány jako uprchlé (pátrání 1. osoba ZDE, pátrání 2. osoba ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Virtuální realita pomůže policistům zvládat komunikaci v emočně náročných situacích

13:30 Policie ČR: Virtuální realita pomůže policistům zvládat komunikaci v emočně náročných situacích

Policisté při výkonu služby denně řeší emočně a psychicky náročné situace. Procházejí proto výcvikem…