Policie ČR: Návrh na obžalobu deseti fyzických a pěti právnických osob

14.05.2021 13:30

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v těchto dnech navrhli státnímu zástupci Krajského státního zastupitelství v Brně podat obžalobu na celkem 10 fyzických a 5 právnických osob v souvislosti s ovlivňováním tří zakázek v oblasti energetiky realizovaných v letech 2014 – 2015, v celkové hodnotě přesahující 200 miliónů Kč.

Policie ČR: Návrh na obžalobu deseti fyzických a pěti právnických osob
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.
reklama

Podle závěrů kriminalistů NCOZ došlo u těchto zakázek mezi dodavateli k nezákonným dohodám i k podplácení, a to ke škodě zadavatele. Dohody mezi dodavateli měly spočívat zejména v určení, kdo se stane vítězem řízení a jaká bude konečná vysoutěžená cena zakázky. Tyto dohody měli obvinění koordinovat i přímo během elektronických aukcí. Vítězný subjekt pak měl spolupracujícím „poraženým“ uchazečům vyplácet finanční odměnu, nebo jim měl umožnit participovat na zakázce subdodávkou apod. Z realizace takto vysoutěžených zakázek získala vítězná obchodní společnost podle znaleckého posudku celkový zisk přesahující 24 miliónů Kč.

K legalizaci výnosů z této trestné činnosti mělo docházet vytvářením fiktivních nebo nadhodnocených prací na těchto zakázkách, fiktivní poradenskou činností, uzavíráním účelových smluv o půjčce apod.

Trestní stíhání je vedeno pro trestné činy „pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži“, „porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže“ a „legalizace výnosů z trestné činnosti“.

Trestní stíhání fyzických osob probíhá na svobodě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Brandýs nad Labem: Nová nutriční terapeutka přináší změny do stravování

21:20 Nemocnice Brandýs nad Labem: Nová nutriční terapeutka přináší změny do stravování

V posledních měsících prochází Nemocnice Brandýs nad Labem výraznými změnami – ať už se jedná o výmě…