Policie ČR: Operace "GREEN"

31. 7. 2020 20:29

V rámci mezinárodní spolupráce s dánskou policií, týkající se prodeje omamných a psychotropních látek prostřednictvím sociální sítě Atlayo, s webovou adresou www.atlayo.com, zadrželi detektivové Národní protidrogové centrály občana ČR, který celou síť provozoval.

Policie ČR: Operace "GREEN"
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.
reklama

Sociální síť Atlayo byla poprvé spuštěna v rámci sítě TOR (The Onion Router), následně expandovala i do „clearnetu“, a postupně se rozšířila až na zhruba 450.000 uživatelů z celého světa. Vysoký počet uživatelů si získala necenzurováním nejen nevhodného, ale z velké části i ilegálního obsahu. Ve veřejných mezinárodních skupinách, které se formovali na této sociální síti, se nacházely nejrůznější ilegální nabídky, mimo drog například zbraně, hacking, padělání a pozměňování, dětská pornografie, návody pro ilegální aktivity apod. V rámci operace Green bylo zjištěno několik skupin lokalizovaných pouze pro prodej omamných a psychotropních látek v Dánsku, které čítali od 4.000 až po 8.000 uživatelů.

V České republice byl provozovatel této sítě rovněž prověřován pro vytvoření virtuálního tržiště s názvem Alabama Market v TOR síti. Po úspěšné lokalizaci serverů a jejich následné zajištění pro důkazní potřeby trestního řízení dánské policie, bylo provedeno zajištění stránek www.atlayo.com, na které byl vyvěšeno výstražné upozornění na zajištění stránek. Toto upozornění mělo tak velký preventivní efekt, že od  tohoto spuštění, již jedna z podobných sociálních sítí s mezinárodním působením z vlastní iniciativy ukončila svou aktivitu.

V souvislosti se zajištěním serverů a další informační a komunikační technologie, byla na území ČR zadržena jedna osoba ve věku 19 let, která celou síť provozovala a vědomě podporovala administrátory skupin s ilegálním obsahem. Tato osoba byla vydána k trestnímu řízení do Dánska. V Dánsku, bylo zadrženo několik osob v souvislosti s prodejem nejméně 4,5 kilogramů kokainu, 3 kilogramů MDMA, 5 kilogramů metamfetaminu, 3 500 tablet extáze a 40 kilogramů konopí. Zapojení dalších osob je předmětem probíhajícího vyšetřování. V Dánsku se jedná o první realizovaný případ drogové trestné činnosti v prostředí Internetu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj začne s očkováním pedagogů, pomůže jim i s registrací

22:34 Královéhradecký kraj začne s očkováním pedagogů, pomůže jim i s registrací

Od soboty 27. února mají učitelé a zaměstnanci škol a školských zařízení možnost registrace v centrá…