Policie ČR: Při pátrání po seniorech pomůže i selfie

05.10.2020 19:06

Policie ČR ročně pátrá po více než dvou stovkách seniorů. Častým důvodem pro vyhlášení pátrání je v případě starších lidí vycházka do přírody, např. spojená s houbařením, ze které se nevrátí.

Policie ČR: Při pátrání po seniorech pomůže i selfie
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

V dobré fyzické kondici obvykle odjíždí k lesu autem, kde zaparkují a dále vyráží pěšky. Domnívají se, že jdou jen na chvilku, proto s sebou nepřibalí ani dostatek nápojů, natož náhradní oděv, léky či mobil. Spoléhají na znalost prostředí a nepočítají s tím, že se může velmi nečekaně změnit počasí nebo jejich zdravotní stav. 

Zkušenosti policistů ukazují, že při nástupu únavy či ataků různých onemocnění bez potřebných léků může dojít ke ztrátě orientace i v jinak známém terénu. Výjimkou nejsou ani úrazy spojené se špatným došlápnutím, pádem či zřícením se ze svahu. To vše jsou situace, které nečekaně výrazně ovlivní zdravotní a psychický stav seniorů. V takových případech se stav seniora může rychle zhoršovat a může pro něj být obtížné i přivolání pomoci.

V letošním roce proto k příležitosti osvětových aktivit mezinárodního dne seniorů apelujeme na širokou veřejnost, aby se seznámili se základními pravidly bezpečného pohybu a pobytu v přírodě.

Seniorům či chronicky nemocným rozhodně doporučujeme nepodceňovat přípravu a i v případě krátkých procházek alespoň informovat blízkou osobu o lokalitě, kam se vydávají. U delších procházek do přírody je nezbytné, aby si přibalili dostatek tekutin, svačinu, užívané léky a oděv odpovídající ročnímu období. Pokud bude navíc oblečení pestrobarevné, tak se bude jednat o významnou pomůcku pro případ následného pátrání. V maskáčích vypadá houbař stylově, ale při náhlé indispozici a následném pátrání splyne s okolní přírodou a sníží možnost svého včasného nalezení. Ve všech případech je vhodné nevycházet bez nabitého mobilního telefonu. „Ne vždy je všude dobrý signál pro dovolání se, doporučujeme do kapsy přibalit obyčejnou píšťalku, kterou se dá lehce přivolat pomoc či upozornit na nebezpečí, že něco není v pořádku,“ dodává plk. Jan RYBÁR, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR.

K tomu přidáváme možná humorné, ale účinné doporučení. Naučme každý svoji babičku a dědečka pořizovat před odchodem na procházku či na houby selfie, které pošlou rodině či jiné blízké osobě. V případě, že by se dostali do nesnází, si tím prokáží nejlepší službu. Informace o místě, kde se v určitý čas nacházeli,  o jejich aktuálním vzhledu včetně oblečení, jsou pro policisty při pátrání k nezaplacení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…