Modernizací výcviku se začal zabývat tým výzkumníků z Národního ústavu duševního zdraví v Praze a nizozemské Leidenské univerzity, vedený psycholožkou Eliškou Procházkovou. Společně s kreativním studiem 3dsense vyvíjí pro výcvik policistů aplikaci ve virtuální realitě. Spolupracují přitom také s českou a nizozemskou policií a psychology bezpečnostních sborů. Vývoj nové výcvikové technologie je realizován díky státní podpoře, poskytnutéTechnologickou agenturou ČR v Programu ÉTA.
Důvodem, proč tento projekt vznikl, je snaha vypořádat se s limity stávajícího výcviku policistů. “To, jak se v současnosti policisté připravují na zvládání a komunikaci těžkých sociální chsituací, jakými jsou např. sebevražda nebo komunikace s dítětem, jsem konzultovala se zástupci české i nizozemské policie. Měla jsem také možnost vidět ukázku výcviku v obou těchto zemích a zjistila jsem, že situace v nich je podobná a vlastně je tomu tak dle zkušeností kolegů na celém světě. Tradiční výcvik v učebnách za použití modelových situací není vždy ideální. Policisté se navzájem znají, což je při hraní rolí mnohdy rozptyluje nebo v nich vyvolává stud. Potřebné dovednosti pro zvládání náročných situacísi proto často musí osvojit až v ostré praxi a učí se tedy tzv. až za pochodu. To pochopitelně přináší zvýšenou míru stresu a negativně to dopadá na jejich duševní zdraví a jednání s druhými lidmi,” říká autorka a hlavní řešitelka výzkumného projektu Eliška Procházková.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva