Potravinářská inspekce k ukončení kauzy Templářské sklepy Čejkovice

01.03.2017 16:20

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vítá úspěšné ukončení dlouholetého soudního sporu s výrobcem vína Templářské sklepy Čejkovice.

Potravinářská inspekce k ukončení kauzy Templářské sklepy Čejkovice
Foto: SZPI
Popisek: SZPI
reklama

Nejvyšší správní soud (NSS) učinil tečku za kauzou začínající v roce 2010, když rozhodnutím z minulého týdne zamítl kasační stížnost výrobce a fakticky potvrdil, že pokuta ve výši 5 milionů Kč byla ze strany SZPI uložena v souladu s právními předpisy.

„Tento případ jasně ukazuje, že systém úřední kontroly potravin a ochrany spotřebitelů v ČR funguje, je důsledný a že podvádět se nevyplácí. SZPI od počátku hájila zájmy spotřebitelů a nepřímo i poctivých vinařů i přes délku a náročnost případu a přes urážlivou a štvavou kampaň, která byla proti inspekci vedena. Konečné rozhodnutí NSS lze v uvedeném kontextu považovat za určitou satisfakci.“ uvedl v reakci na rozhodnutí NSS ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.

Pokutu Potravinářská inspekce družstvu Templářské sklepy Čejkovice uložila za uvádění na trh 1,1 milionů litrů vína označeného jako tuzemské, přestože se jednalo o víno neznámého původu. Předmětem správního řízení byla i další pochybení, mj. uvádění spotřebitele v omyl a nevedení řádné evidence o původu hroznů.

Obrat ve sporu přineslo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z roku 2012, kdy NSS vyhověl kasační stížnosti SZPI a konstatoval, že podstata a smysl povinnosti v označování vín se zakládá mimo jiné na nezaměnitelných vlastnostech souvisejících s geografickým původem vína a že informace uvedené na vinětách lahví s vínem nesmí uvádět spotřebitele v omyl. Korigoval tak předchozí rozsudek Krajského soudu v Brně a následná soudní rozhodnutí v této věci již potvrdila správnost postupu SZPI.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výstavbu obchvatu Olbramovic na silnici I/3

20:32 Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výstavbu obchvatu Olbramovic na silnici I/3

Ředitelství silnic a dálnic 13. dubna oficiálně zahájilo výstavbu obchvatu obce Olbramovice na silni…