Povodí Labe varuje před vstupem na zamrzlé vodní plochy

02.03.2018 22:31

V souvislosti s přílivem velmi studeného arktického vzduchu zamrzly veškeré vodní plochy vodních nádrží ve správě Povodí Labe, státní podnik. Nově utvořený led láká veřejnost ke vstupu a k provozování zimních sportů.

Povodí Labe varuje před vstupem na zamrzlé vodní plochy
Foto: Povodí Labe
Popisek: Povodí Labe

Bruslení je činnost, kterou lze považovat za obecné užívání povrchových vod a vstup na led je na vlastní nebezpečí. Na ledové plochy vodárenských nádrží (Hamry, Křižanovice, Vrchlice, Souš a Josefův Důl) je však vstup dle § 30 Vodního zákona přísně zakázán a porušení tohoto zákazu je kvalifikováno jako přestupek dle § 116 Vodního zákona s následně vyplývajícím přestupkovým řízením.

Při vstupu na zamrzlé vodní plochy ostatních nádrží je nutné vždy velmi pečlivě zvážit rizika, která v těchto lokalitách hrozí. Led se na většině nádrží utvořil v několika posledních dnech a místy nemusí být dostatečně pevný. Je nutné si uvědomit, že zejména na nádržích s větším přítokem je ledový příkrov velmi nestabilní. Na vodních nádržích se provádí stálá manipulace s hladinou k vyrovnání odtoku. To může vést k vytváření dutin pod vlastním ledem, k jeho zeslabování a bezpečnost pohybu osob po ledě nemůže být zajištěna. Ledová plocha je v důsledku manipulace často „zavěšena“ i mnoho centimetrů nad skutečnou vodní hladinou. V příštím týdnu se předpokládá oproti aktuálnímu stavu výrazné oteplení a na většině nádrží bude ledová plocha nestabilní a pohyb na ní bude velmi rizikový.

Nebezpečí se vystavují i osoby pohybující se v korytech zamrzlých toků. Tekoucí voda je v mrazivém počasí teplejší než okolí a dle konfigurace břehů je pevnost ledu velmi proměnlivá. V korytě řek a potoků dále hrozí vznik ledových nápěchů. Při jejich uvolnění se průtok může velmi rychle změnit a vážně ohrozit osoby pohybující se v prostorách pod těmito ledovými jevy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

22:11 ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

Nová česká, německá a francouzská mutace, vylepšená zákaznická sekce nebo užití profesionálních a un…