Povodí Labe zahájí provoz havarijního profilu Hřensko

22.04.2016 19:51

Ve spolupráci s Mezinárodní komisí pro ochranu Labe a Hasičským záchranným sborem Ústeckého kraje proběhne ve čtvrtek 28. dubna 2016 od 13:00 hodin oficiální zahájení provozu havarijního profilu Hřensko. Slavnostní akt se uskuteční za účasti prezidenta Mezinárodní komise pro ochranu Labe, pana Dr. Wendenburga, v místě havarijního profilu (souřadnice 50.8632706N; 14.2281597E).

Povodí Labe zahájí provoz havarijního profilu Hřensko
Foto: Povodí Labe
Popisek: Povodí Labe

První úvahy o záměru vybudování havarijního profilu na Labi pod Děčínem se objevily v 80. letech minulého století. Důvodem byly časté havárie čistoty vody způsobené především vysokou koncentrací průmyslových podniků podél toku a současně intenzivní lodní dopravou na Labi v úseku Ústí nad Labem až státní hranice u Hřenska. Většina havarijních případů je způsobena plovoucími látkami, poměrně často ropného původu, které lze zachytit nornými stěnami. Potřeba vytvoření technických podmínek pro rychlý a účinný zásah byla podpořena současně tím, že Hřensko je hraničním profilem a několik kilometrů za státní hranicí dochází prostřednictvím břehových infiltrací k odběru labské vody pro vodárenské účely.

Přes podporu ze strany Mezinárodní komise pro ochranu Labe, nebyla příprava a realizace projektu snadná. Nejstarším dochovaným projektem byl návrh z března roku 1990. Na něj navázaly další studie a posuzování variantních řešení, která hledala nejvhodnější lokalitu a konstrukční řešení stavby. Na základě rozboru podmínek proudění, postupové rychlosti hladinového znečištění a přístupových možností byl jako nejvhodnější vybrán profil pod ústím Suché Kamenice, kde byly provedeny terénní úpravy, úprava sjezdu k Labi a břehových partií a osazení vázacích prvků na české straně a za podpory Vodního a plavebního úřadu v Drážďanech také na německé straně. Součástí materiálového vybavení je 270 m norných stěn včetně příslušenství, olejové sběrače a olejové separátory s příslušenstvím, nádoby na uložení závadných látek, elektrocentrála a přívěsný vozík s nástavbou pro transport vybavení. Náklady na vybudování havarijního profilu včetně materiálového vybavení činily cca 5,3 mil. Kč. V případě výskytu hladinového havarijního znečištění bude příslušný zásah provádět Hasičský záchranný sbor Děčín.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Začíná očkování 3. dávkou v pobytových zařízeních sociálních služeb v kraji

21:38 Jihomoravský kraj: Začíná očkování 3. dávkou v pobytových zařízeních sociálních služeb v kraji

Mobilní týmy FN u sv. Anny a FN Brno vyjely ve čtvrtek 23. září 2021 očkovat 3. dávkou proti onemocn…