Premiér Sobotka navštíví Slovinskou republiku

7. 4. 2015 18:15

Předseda vlády Bohuslav Sobotka v rámci své další pracovní cesty navštíví 13. a 14. dubna 2015 Slovinskou republiku, kde se setká s jejím premiérem Mirem Cerarem. Předseda vlády Bohuslav Sobotka se s premiérem Cerarem setkal již v říjnu 2014 na okraj zasedání Evropské rady, krátce po jmenování současné slovinské vlády.

Premiér Sobotka navštíví Slovinskou republiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Hlavními   tématy  dvoudenní  oficiální  návštěvy  budou  vzájemný  obchod, investice  a prohlubování regionální spolupráce. Součástí delegace předsedy vlády bude rovněž početná podnikatelská delegace.

Se  svým slovinským protějškem, předsedou vlády Mirem Cerarem, bude premiér Sobotka   jednat   především  o  aktuálních  evropských  otázkách,  rozvoji hospodářské spolupráce a přípravě předsednictví ČR ve Visegrádské skupině.

Předsedové   vlád   České   republiky  a  Slovinska  společně  vystoupí  na podnikatelském  fóru,  v  rámci  kterého se setkají představitelé českých a slovinských  firem.  Česká republika a Slovinsko jsou významnými obchodními partnery. Premiéra Sobotku tak bude během návštěvy doprovázet podnikatelské mise  Svazu průmyslu  a  dopravy. Delegaci tvoří zástupci firem ze sektoru stavebnictví,  dopravní  infrastruktury,  dodávek vybavení interiérů a také firemního  poradenství.  Předseda  vlády  se během návštěvy setká s vedením firmy  Vipap. Slovinská papírna Vipap vyrábí zejména novinový papír a papír pro tiskařské účely a je ve vlastnictví České republiky.

Mezi  oběma  zeměmi  existují  také  významné  historické a kulturní vazby. (Důležitou  postavou,  která  českou  a  slovinskou  kulturu  propojuje, je osobnost  slovinského  architekta  Josipa  Plečnika,  jehož  řada staveb se nachází  v Praze a dalších regionech ČR. Společná péče o jeho odkaz patří k důležitým  aspektům kulturní  spolupráce obou zemí.) Významnou historickou stopu  v  česko-slovinských  vztazích zanechali také čeští vojáci, kteří ve Slovinsku  padli  během  první  světové  války.  Premiér  Sobotka během své návštěvy  otevře výstavu dobových fotografií českých vojáků dokumentujících frontový život.

Poslední  návštěva  předsedy  vlády  ČR  ve Slovinsku se uskutečnila v roce 2008.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Vlada.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj má novou přírodní památku, Klokočínské louky, plné vzácných zvířat

22:54 Jihočeský kraj má novou přírodní památku, Klokočínské louky, plné vzácných zvířat

Klokočínské louky se staly další přírodní památkou jižních Čech. Rozhodla o tom dnes Rada Jihočeskéh…