Premiér bude jednat na Evropské radě o reformních požadavcích Velké Británie a migraci

18.02.2016 11:19

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se dnes a zítra zúčastní jednání Evropské rady v Bruselu. Hlavy států a předsedové vlád se budou zabývat dvěma hlavními tématy, a to reformními požadavky Velké Británie a aktuální migrační situací. Únorovému summitu lídrů EU budou dominovat reformní požadavky Velké Británie.

Premiér bude jednat na Evropské radě o reformních požadavcích Velké Británie a migraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér České republiky Bohuslav Sobotka

Počátkem týdne informoval premiér Sobotka britského ministerského předsedu o tom, že česká vláda má zájem na setrvání Velké Británie v Evropské unii, a to jak ze strategického, tak ekonomického hlediska. Česká republika a ostatní země Visegrádské skupiny jsou připraveny na jednání Evropské rady postupovat tak, aby byla dosažena dohoda, která bude kompromisem jak pro Británii, tak ostatní členské státy.

Pro Visegradskou skupinu zůstává stále otevřená kapitola sociálních benefitů a volného pohybu osob, jejíž součástí je indexace příspěvků na děti a ochranný mechanismus (tzv. safeguard mechanism). Naším požadavkem je, aby se přijatá opatření co nejméně dotkla stávajících pracovníků. Cílem V4 je také prosadit, aby občané Evropské unie neměli horší podmínky než občané třetích zemí.

Druhá část summitu lídrů Evropské unie se bude věnovat migraci a aktuálnímu vývoji migrační krize. Předseda vlády v rámci jednání lídrů EU představí závěry pondělního mimořádného summitu V4 v Praze, kde se premiéři Visegrádské skupiny shodli na podpoře společného řešení migrační krize a potřebě plně implementovat Akční plán EU – Turecko. Premiér dále seznámí evropské lídry s dohodou Visegradské skupiny o pomoci balkánským zemím. Státy V4 v případě potřeby nabízejí vyslání svých policistů, kteří by pomáhali při regulaci migrace v těchto zemích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu

10:17 Český statistický úřad: Kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu

Český statistický úřad zveřejnil seznam kandidátů pro volby do Evropského parlamentu. Volby se na úz…