Přeprodávání databází i nadále v hledáčku ÚOOÚ

18.08.2018 13:40 | Zprávy

Úřad pro ochranu osobních údajů upozorňuje, že i nadále věnuje zvýšenou pozornost praxi, kdy některé firmy pro rozesílání obchodních nabídek využívají databáze poskytnuté třetí osobou. Za takové jednání například letos udělil pokutu 800 tisíc korun společnosti SOLIDIS.

Přeprodávání databází i nadále v hledáčku ÚOOÚ
Foto: ČT
Popisek: ÚOOÚ

V případě zmíněné společnosti přihlédl Úřad při stanovení výše sankce zejména k rozsahu a množství osobních údajů zpracovávaných společností SOLIDIS a k zásahu do soukromí, které takové jednání představovalo, neboť zasáhlo zhruba 1.670.000 osob. Společnost SOLIDIS navíc doložila pouze uzavřenou licenční smlouvu, na jejímž základě získala osobní údaje fyzických osob v rozsahu jméno, příjmení, adresa a telefonní číslo. Nedoložila však žádné souhlasy těchto osob, čímž porušila zákon o ochraně osobních údajů.

Již dříve ÚOOÚ upozorňoval, že řada subjektů, které jsou šiřiteli těchto nabídek, vykazuje zásadní nedostatky při dokládání souhlasu jednoznačně určené osoby se zasíláním obchodních sdělení. Souhlasem se rozumí svobodný, konkrétní, informovaný a jednoznačný projev vůle, kterým subjekt údajů dává prohlášením či jiným zjevným potvrzením svolení ke zpracování svých osobních údajů. Jde o aktivní a dobrovolný projev vůle subjektu údajů, ke kterému nesmí být nucen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Podle vás je napadení Ukrajiny Ruskem ospravedlnitelné?

Vážně myslíte, že za válku na Ukrajině může rozšiřování NATO? Proč by se nemohlo rozšiřovat? A chápu vás dobře, že tak Rusko bylo v právu Ukrajinu napadnout a snažit se zmocnit jeho území? Ostatně i kdyby byla pravda to, co jste řekl, proč by za rozšiřování NATO měla nést následky právě Ukrajina?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Česko potřebuje chytrou, bezpečnou a řízenou pracovní migraci

10:34 Hospodářská komora: Česko potřebuje chytrou, bezpečnou a řízenou pracovní migraci

Český trh práce naráží na hranici svých možností a bez zahraničních pracovníků nebude možné udržet c…