Prezident HK ČR: Směrnice o opožděných platbách má pomoci nikoliv šikanovat

15. 5. 2013 9:38

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) dlouhodobě volá po co nejrychlejším přijetí Směrnice 2011/7/EU o postupu proti opožděným platbám, jejímž posláním je odstraňování základního nedostatku, kterým je neplacení smluvních závazků. Národní legislativa ČR však termín pro transpozici směrnice, který byl stanoven na 16. března 2013, propásla.

Prezident HK ČR: Směrnice o opožděných platbách má pomoci nikoliv šikanovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Kužel, exprezident Hospodářské komory České republiky

"Právě HK ČR byla tím, kdo dal Evropě Směrnici o opožděných platbách společně s návrhem placení DPH až ze zaplacených faktur. Již v roce 2004 jsme na základě negativních zkušeností našich členů vyvolali v Bruselu debatu, a to společně se zástupci Generálního ředitelství pro podnikání a průmysl a poslanci Parlamentu EU, nad potřebou legislativně upravit směrnici 2000/35/ES a potřebou účinně bojovat s opožděnými platbami," řekl Petr Kužel, prezident HK ČR na odborném semináři Evropské komise, který se uskutečnil v rámci celoevropské informační kampaně o opožděných platbách.

Z výše uvedeného HK ČR znovu vyzívá, aby se transpozice směrnice co možná nejdříve dostala do českého práva. Tato směrnice jednoznačně zamezí negativnímu dopadu opožděných plateb na tuzemské podniky, zejména malé a střední, které se v důsledku neplacení velmi často potýkají s likviditou. "Je nejvyšší čas vysvětlit českým úředníkům, že tato směrnice má nám všem pomoci. Je smutné, že jsme si pro účel placení faktur museli sestavit směrnici, a to především ve vztahu k státu, který neplatí včas nejen v Německu, Francii, Itálii, ale i v České republice," zmínil prezident Kužel a pokračoval: "V českých podmínkách je totiž zcela běžné, že stát vypíše výběrové řízení a první platbu provede za 90, 100, 120 dní. Vítěz výběrového řízení tak zakázku financuje několik měsíců ze svého."

Podle HK ČR by však právě stát měl jít příkladem a své pohledávky platit nejdéle do 30 dnů. Pokud dojde k přijetí směrnice, jednoznačně půjde o významný krok vpřed v rámci boje proti druhotné platební neschopnosti, které směrnice sice nezamezí, ale jednoznačně ji sníží.

"Oceňuji kampaně Eurochambers a Evropské komise, které o výhodách směrnice informují v celé EU a ke kterým se veřejně připojila i HK ČR. S předsedou vlády ČR Petrem Nečasem budu řešit jednotlivé body této problematiky. Jsem velmi rád, že právě Petr Nečas při příležitosti setkání se zástupci HK ČR již minulý týden slíbil, že udělá vše proto, aby směrnice byla co nejdříve implementována, ideálně do 1. ledna 2014," zmínil závěrem Kužel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komora.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČOI: Poctivost prodejců se ztratila v Krušných horách

22:38 ČOI: Poctivost prodejců se ztratila v Krušných horách

Česká obchodní inspekce Ústeckého a Libereckého kraje provedla mimořádnou kontrolní akci zaměřenou n…