Při přípravě nového zákona má MPSV hlavní prioritu - výrazně snížit počty dětí odebíraných z rodin

20. 6. 2015 17:30

Ministerstvo práce a sociálních věcí se ohrazuje proti informacím, které se v uplynulých dnech objevily v některých médiích a na sociálních sítích. Podle nich spolupracuje MPSV s norskou sociální službou, což povede k hromadnému odebírání dětí z rodin, které se znelíbí úředníkům. MPSV proto uvádí tyto informace na pravou míru.

Při přípravě nového zákona má MPSV hlavní prioritu - výrazně snížit počty dětí odebíraných z rodin
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV

Česká republika je již více než 10 let kritizovaná tuzemskými i zahraničními organizacemi, které se zabývají právy dětí, za roztříštěný systém ochrany dětí, který v konečném důsledku vede ke stále přetrvávajícím vysokým počtům dětí v ústavní péči. Podle Národní strategie ochrany práv dětí je proto úkolem MPSV připravit zastřešující zákon o podpoře ohrožených rodin.

Obsahem by měla být komplexní úprava ochrany práv dětí, podpory rodin a také optimalizace financování a řízení systému péče o ohrožené děti. Práce na návrhu změny systému péče o ohrožené rodiny s dětmi jsou realizovány v rámci programu CZ04 „Ohrožené děti a mládež“, který je financován z tzv. „norských fondů“. Tyto EHP fondy poskytují České republice od roku 2009 finanční podporu především v oblasti životního prostředí, uchovávání evropského kulturního dědictví, rozvoje lidských zdrojů, spolupráce škol a stipendií a v neposlední řadě v rozvoji systému ochrany ohrožených dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí se inspiruje při přípravě nového zákona celou řadou fungujících systémů péče o ohrožené děti, např. slovenským, polským, maďarským, nizozemským a dalšími.

Z toho důvodu se konají pracovní výjezdy českých odborníků do těchto zemí a odborníci ze zahraničí se účastní konferencí a diskuzí u nás. Norská strana podpořila mimo jiné zpracování komparativních studií, které mapují Česku blízké systémy péče o ohrožené děti a zahrnují náhradní rodinnou péči a práci orgánů na ochranu dětí – norská praxe přitom ve studiích zahrnuta není. „S norskou organizací Barnevernet neprobíhá vůbec žádná spolupráce a já žádám především paní poslankyni Chalánkovou, aby přestala tyto naprosté nesmysly, které se týkají systému péče o ohrožené děti a rodiny, opakovat na veřejnosti,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

„V rámci projektu se naopak norští odborníci přijeli také inspirovat českým systémem, navštívili i některé služby, líbil se jim například domov pro osoby se zdravotním postižením Zbůch,“ dodala ministryně. MPSV rovněž odmítá spojitost s případem bratrů Michalákových, jak některá média naznačila. Program CZ04 „Ohrožené děti a mládež“ začal předtím, než byla kauza medializována. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa objevila v Jinonicích neregistrovaný chov 34 kusů ovcí

22:16 Státní veterinární správa objevila v Jinonicích neregistrovaný chov 34 kusů ovcí

Státní veterinární správa při společné kontrole s Českou plemenářskou inspekcí a Policií České repub…