Projekt Posílení aktivit veřejného ochránce práv v ochraně lidských práv

18.01.2020 19:27

Kancelář veřejného ochránce práv zahájila čtyřletý projekt zaměřený na ochranu lidských práv. Projekt umožní ombudsmanovi ještě intenzivněji se zaměřit na zvlášť ohrožené skupiny, jako jsou děti, lidé se zdravotním postižením nebo lidé omezeni na svobodě.

Projekt Posílení aktivit veřejného ochránce práv v ochraně lidských práv
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

V rámci projektu bude ombudsman zpracovávat výzkumy a doporučení týkající se ochrany práv dětí, lidí s postižením a lidí nacházejících se v zařízeních. Současně bude ombudsman rozpracovávat nové metody své práce k efektivnější ochraně lidských práv.

Dojde např. ke zvýšení počtu návštěv zařízení, kde jsou lidé omezeni na svobodě, při nichž si ombudsman ověřuje, jak zařízení naplňuje jeho doporučení. Vznikne též manuál k provádění těchto návštěv, který se bude zabývat rozsahem návštěvy, jejím zaměřením, a metodou vyhodnocování toho, jak jsou doporučení plněna.

Minimálně dvě doporučení ročně se budou týkat ochrany práv dětí. Tuto oblast trápí řada systémových problémů, které v rámci stávající činnosti dosud nebylo z kapacitních důvodů možné řešit. Jde například o analýzu, kolik dětí z pěstounské péče končí v ústavní péči a proč. Mezi další úkoly patří také zpracovat pro děti srozumitelný materiál o jejich právech a povinnostech při řešení životních situací, do nichž se dostávají.

Výzkumná činnost se zaměří např. na zobrazování lidí s postižením v médiích. Cílem bude seznámit média s tím, jak, jak by měla zobrazovat lidi s postižením tak, abych respektovala jejich důstojnost a neprohlubovaly se existující stereotypy.

V rámci projektu se uskuteční i řada seminářů a workshopů pro pracovníky zařízení, sociální pracovníky, nevládní organizace.

Projekt Posílení aktivit veřejného ochránce práv v ochraně lidských práv je realizován v období od 1. 12. 2019 do 31. 12. 2023 jako součástí Programu lidská práva financovaného z Norských fondů 2014-2021 prostřednictvím Ministerstva financí ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

22:11 Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

V pátek 26. listopadu proběhlo ve Strakově akademii pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a ino…