První Vánoce se zavřenými obchody

27.12.2016 20:41

Česká obchodní inspekce o Vánocích provedla celkem 349 kontrol obchodů v souvislosti s novým zákonem č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě.

První Vánoce se zavřenými obchody
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Porušení zákazu prodeje inspektoři tentokrát zjistili pouze v jediném případě (tj. 0,3 %), jednalo se o internetového prodejce, který zároveň obsluhoval zákazníky i ve své kamenné provozovně s plochou větší než 200 m2, kterou sám označuje jako „prodejnu“. S prodejcem Česká obchodní inspekce následně zahájí správní řízení, ve kterém se bude rozhodovat mimo jiné také o výši pokuty.

Předmětem kontrol inspektorů byl zákaz prodeje v supermarketech, hypermarketech, ostatních maloobchodních prodejnách, dále v autobazarech i výkupnách sběrných surovin. Kontroly tentokrát dopadly mnohem lépe než v první státní svátek s povinně zavřenými obchody (28. října), kdy Česká obchodní inspekce zjistila porušení zákazu celkem ve 12 případech z 429 kontrol. 

Za porušení zákazu (zák. č. 223/2016 Sb., o otvírací době v maloobchodě a velkoobchodě) nabyla právní moci zatím jediná pokuta - konkrétně 10 000 Kč pro podnikající fyzickou osobu. Jedná se o podnikatele provozující bazar v Rokycanech, který měl otevřeno a prodával zboží dne 28. 10. 2016. Ze strany inspektorů byla kontrolovaná osoba dotázána, z jakého důvodu je provozovna v den státního svátku otevřena. Podnikající fyzická osoba sdělila, že se domnívala, že může mít otevřeno, protože prodejní plocha provozovny nepřesahuje 200 m2.

Pozn.: Zákon č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, zakazuje ve vymezené státní svátky prodej v prodejnách s použitým zbožím bez ohledu na velikost prodejní plochy.
(§ 2 zák. č. 223/2016 Sb.) 

Za porušení zákazu je možné ze zákona uložit sankci až do výše 1 000 000 Kč. V případě opakovaného porušení zákazů až do 5 000 000 Kč.

Další státní svátek, kterého se zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě týká, bude 1. ledna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akademie věd ČR: Idea československé státnosti

19:50 Akademie věd ČR: Idea československé státnosti

Existovala před 100 lety smysluplná alternativa k vytvoření Československa? Nebylo snad založení naš…