První výstava v brněnské Vile Löw-Beer

27.05.2015 17:33

V úterý 26. května 2015 byl pro veřejnost slavnostně otevřen areál Vily Löw-Beer v Brně na Drobného 22 za účasti hejtmana Michala Haška a dalších představitelů kraje. Návštěvníci si nyní budou moci prohlédnout zahradu a budovu bývalé celnice s výstavou Brněnské stopy rodiny Löw-Beerů.

První výstava v brněnské Vile Löw-Beer
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek
reklama

Hejtman Hašek vyjádřil potěšení nad završením další etapy oživení této významné brněnské secesní památky. „Na podzim pak bude veřejnosti zpřístupněn kompletně jeden z velmi cenných brněnských  domů, ve kterém od roku 1913 žila rodina brněnského továrníka Alfreda Löw-Beera. Vítám skutečnost, že nová expozice přiblíží také společenské a umělecké kontexty spjaté se sousední vilou Tugendhat, jejíž výstavbu Alfred Löw-Beer financoval pro rodinu své dcery Grety. Obnovená zahrada představuje vítanou klidovou zónu určenou k rekreaci a odpočinku v unikátním místě v centru Brna.  Věřím, že zde vznikne krásné zákoutí pro různé kulturní a společenské účely,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

V závěru roku 2014 byla dokončena památková obnova brněnské secesní Vily Löw-Beer, která se tak stala nejmladší pobočkou Muzea Brněnska. Současně s vilou byla rekonstruována i Celnice – zahradní domek a zregenerována zahrada. Objekt celnice, jak název napovídá, původně sloužil k proclení potravinového zboží a později jako konírna, kočárovna, garáž či domek zahradníka či správce vily.

V roce 2014 byla Celnice obnovena za finanční spoluúčasti programu ROP NUTS II Jihovýchod, přičemž její rekonstrukce stála cca 11,5 mil. Kč. V patře je nově k dispozici výstavní prostor, ve kterém se budou konat nejen krátkodobé tematické výstavy, ale také doprovodné programy, jako jsou přednášky, workshopy a další akce.

První výstavou, kterou se Celnice od 26. května 2015 představí, jsou Brněnské stopy rodiny Löw-Beerů. Půjde o připomenutí rodiny významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví, která se výrazným způsobem zapsala do historie města Brna a jižní Moravy. Stopy tří generací této rodiny jsou v podobě obytných, průmyslových a dalších objektů rozsety na území celého města, většina Brňanů je však dosud míjela bez zvláštní pozornosti.

V přízemí Celnice je umístěna kavárna Lev a medvěd se širokou nabídkou teplých a studených nábojů, ale i občerstvení studené kuchyně.

Obnovená zahrada představuje vítanou klidovou zónu určenou k rekreaci a relaxaci jen několik minut od centra Brna. Ze zahrady je mj. výhled na ikonickou památku moderní architektury – vilu Tugendhat.

Vstup na zahradu, ale i na výstavy v Celnici je volný a celý areál je bezbariérový.

Vila s nainstalovanou expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat bude pro veřejnost otevřená od podzimu 2015. Nicméně od 5. června 2015 budou probíhat komentované prohlídky vilou (bez expozice), vždy od pátku do neděle.

V zahradě vily se bude v sobotu 30. května 2015 od 10:00 do 17:00 hodin konat dětský den, a to v rámci projektu Brno – město uprostřed Evropy 2015. Malé i velké návštěvníky určitě potěší nejrůznější soutěže, kreativní dílna, ale i možnost dozvědět se více o textilním průmyslu a některé klíčové dovednosti si i vyzkoušet.

Divadlo Kamarád uvede během dne dvě pohádky: „Pohádková školka“ a „S kamarády za pokladem“. Více informací k provozu a kulturnímu programu: www.vilalowbeer.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muzeum skla a bižuterie spouští online aktivity pro návštěvníky

22:11 Muzeum skla a bižuterie spouští online aktivity pro návštěvníky

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je sice z důvodu vládních opatření uzavřeno, přesto je …