Rada EU schválila směrnici o ochraně whistleblowerů

8. 10. 2019 20:08

Rada EU ve formátu ministrů spravedlnosti schválila 7. října 2019 směrnici o ochraně osob oznamujících porušení práva Unie. Jejím schválením vznikl společný minimální rámec pro členské státy EU v oblasti ochrany práv oznamovatelů (whistleblowerů). Příprava transpozice do českého právního řádu již probíhá.

Rada EU schválila směrnici o ochraně whistleblowerů
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Zvýšení ochrany oznamovatelů je prioritou vlády České republiky, což vyplývá jak z jejího programového prohlášení, tak z vládních protikorupčních dokumentů.

Cílem směrnice je poskytnout právní ochranu osobám, které informují o poškození veřejného zájmu, o kterém se dozví v zaměstnání nebo v souvislosti s ním. Poškození veřejného zájmu má podle směrnice spočívat v porušení práva v předem definovaných oblastech, ve kterých orgány Evropské unie vykonávají svou kompetenci. Jde například o oblast veřejných zakázek, finančních služeb, praní peněz a financování terorismu, ochrany životního prostředí a další. Oznamovatelé protiprávního jednání budou podle směrnice chráněni jak ve veřejném, tak v soukromém sektoru.

Směrnice nastavuje minimální úroveň pravidel ochrany oznamovatelů pro členské státy Unie. Ty ji převedou procesem transpozice do svých vlastních zákonů. V České republice v tuto chvíli odborníci z Ministerstva spravedlnosti již intenzivně připravují odpovídající návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který bude po dokončení předložen vládě ke schválení.

Další informace o ochraně oznamovatelů a protikorupčních opatření naleznete na webových stránkách ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Den za obnovu lesa spojil 31 tisíc lidí

15:21 Lesy ČR: Den za obnovu lesa spojil 31 tisíc lidí

Nový les včera vysadilo na 14 místech v republice se státními lesníky z Lesů České republiky 31 tis…