Rádio Retro uvádí život podle Karla Čapka

10. 12. 2018 20:09

Letošní vánoční speciál Českého rozhlasu, nový digitální stream Rádia Retro, nabídne výběr literárních textů a dramat Karla Čapka v nastudování Československého rozhlasu od třicátých do devadesátých let. Vedle čítankových titulů jsou pro posluchače připraveny také reportáže z vinohradské dvojvily, kde bratři Čapkové žili od dvacátých let a ze Strže, kde Čapek se svou ženou Olgou Scheinpflugovou od poloviny třicátých let trávil čas obklopen svými přáteli.

Rádio Retro uvádí život podle Karla Čapka
Foto: Archiv
Popisek: Karel Čapek
reklama

„Je v tom kus magie, když si člověk uvědomí, že některá vrcholná Čapkova díla se dočkala svého rozhlasového provedení až desítky let po jeho smrti,“ uvedl ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček a dodal: „Chceme nabídnout to nejlepší z historických nahrávek připomínajících spisovatele a novináře, který zemřel právě před osmdesáti lety, o Vánocích 1938.“

Rádio Retro nabízí desítky hodin dramat, povídek, ale také francouzské poezie, kterou Karel Čapek v mládí překládal. Apollinairovo Pásmo natočil rozhlas v roce 1967 a úvod k němu napsal a namluvil osobně Milan Kundera. Posluchači se mohou těšit na část dramatizace dramatu R.U.R. z roku 1934, ze které si mohou udělat představu, jak by taková rozhlasová adaptace zněla ještě za Čapkova života. Součástí programu Rádia Retro jsou však také publicistické pořady, například výběr ze seriálu Ondřeje Kepky s názvem Na návštěvě u Karla Čapka, úvahy o budoucnosti Strže z roku 1994 nebo vyprávění herečky Jiřiny Šejbalové z roku 1966 o tom, jak Národní divadlo vezlo do Anglie hru Ze života hmyzu.

„Realizace Čapkova literárního a dramatického odkazu v podstatě ukazuje i vývoj rozhlasové dramatiky před a po druhé světové válce,“ řekl dramaturg a moderátor Tomáš Černý a dodal: „Díky vlivu ze Sovětského svazu se od roku 1953 začaly natáčet některé hry v plném rozsahu, jak zaznívaly na jevištích – v duchu socialistického realismu – a teprve Válka s mloky z roku 1958 jako by byla mezníkem mezi tímto obdobím a zlatou érou rozhlasových her šedesátých let.“

K nejlepším nahrávkám patří Bílá nemoc se Zdeňkem Štěpánkem a Františkem Smolíkem, Matka s Otýlií Beníškovou v titulní roli a za zmínku rozhodně stojí výkon Jiřiny Švorcové v titulní úloze dramatu Věc Makropulos. Z méně uváděných literárních drobností zaznějí Povídky z jedné i druhé kapsy z roku 1954 a ze stejné doby také výběr apokryfů ve skvělém podání nejlepších herců té doby, například Karla Högera. Chronologicky řazený výběr z tvorby Karla Čapka uzavírá smutná nahrávka reportáže z jeho pohřbu na konci roku 1938, kde promlouvá novinářův přítel a kolega Ferdinand Peroutka nebo spisovatel Eduard Bass.

Rádio Retro věnované Karlu Čapkovi bude vysílat do 6. ledna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Vodíkové srdce chemického průmyslu v ČR

22:31 Ústecký kraj: Vodíkové srdce chemického průmyslu v ČR

Chemické fórum Ústeckého kraje, které se mělo uskutečnit tradičně v březnu letošního roku, se kvůli …