Rosatom: Do turecké JE Akkuyu dorazila reaktorová nádoba 1. bloku

14.11.2020 21:37

Na staveniště jaderné elektrárny Akkuyu dorazila 10. listopadu 2020 po 3000 km dlouhé cestě první tlaková nádoba reaktoru VVER-1200, nejdůležitější komponenta celého bloku.

Rosatom: Do turecké JE Akkuyu dorazila reaktorová nádoba 1. bloku
Foto: red
Popisek: Rosatom

Nádoba je s hmotností 330 tun jednou z nejtěžších komponent a během provozu elektrárny v ní bude umístěno jaderné palivo, v němž bude probíhat řízená řetězová štěpná reakce. Tuto elektrárnu v Turecku staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Výroba tlakové nádoby reaktoru o průměru 4,5 metru a výšce 12 metrů trvala téměř tři roky a probíhala v podniku Atommaš (součást Rosatomu) ve Volgodonsku.

Tlaková nádoba reaktoru o průměru 4,5 metru a výšce 12 metrů byl vyrobena v podniku Atommaš (součást Rosatomu) ve Volgodonsku. Její výroba trvala téměř tři roky, skládala se ze 750 dílčích kroků a zahrnovala přes 300 kontrol kvality. Přeprava po vodě z přístavu u Volgodonsku až k přístavu poblíž stavěné elektrárny trvala 20 dní.

„Stavební a montážní práce v lokalitě Akkuyu probíhají velmi aktivně. V prvním bloku už byly smontovány některé klíčové konstrukce, například druhý prstenec vnitřní ochranné obálky, nosné konstrukce lapače taveniny i samotný lapač a suchá ochrana reaktoru. Podle harmonogramu na staveniště přijíždějí hlavní komponenty: na konci září dorazily 4 parogenerátory a dnes jsme přijali srdce prvního bloku, tlakovou nádobu reaktoru. Nádoba společně s nosnými prstenci urazila téměř 3000 kilometrů dlouhou cestu z Atommaše ve Volgodonsku na staveniště jaderné elektrárny Akkuyu, první turecké jaderné elektrárny. Po dokončení všech nezbytných celních procedur provedeme vstupní přejímku tlakové nádoby,“ uvedl ředitel stavěné elektrárny Sergej Buckich.

V souladu s regulačními požadavky musí tlaková nádoba projít vstupní přejímkou. Speciální komise během ní prověří, zda je doprovodná dokumentace kompletní a připravená v odpovídající kvalitě, a za pomoci různých přístrojů zkontroluje i samotnou nádobu. Potom bude následovat usazení tlakové nádoby na místo.

Turecký dozorný úřad NDK a akreditované nezávislé inspekční organizace prováděly v Atommaši kontroly během všech fází výroby tlakové nádoby. Podle plánu inspekčních činností probíhají i všechny práce na staveništi pod dohledem NDK a dalších organizací. Do projektu jaderné elektrárny Akkuyu jsou zapojeny i české firmy. Třebíčská firma MICo sem dodá tlakové nádoby v hodnotě 7,1 milionů eur a Sigma zvítězila v tendru na dodávku své produkce v hodnotě 15 milionů eur. Dále společnost ŽĎAS dodá ruskému výrobci hlavních cirkulačních čerpadel CKBM výkovky, které budou sloužit při výrobě čerpadel pro JE Akkuyu.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Kunderův archiv míří do Brna

21:23 Ministerstvo kultury: Kunderův archiv míří do Brna

V Paříži začaly přípravy na přesun listinné části archivu a knihovny Milana Kundery do Moravské zems…