Rosatom Overseas získal licenci na výstavbu malých jaderných reaktorů

09.08.2021 22:23

Ruský jaderný dozor Rostechnadzor vydal 5. srpna 2021 licenci pro společnost Rusatom Overseas (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) na výstavbu jaderných zařízení v jaderných elektrárnách. Licence byla vydána v rámci projektu na výstavbu pozemní jaderné elektrárny malého výkonu s reaktorem RITM-200N v Republice Sacha (Jakutsko, součást Ruské federace).

Rosatom Overseas získal licenci na výstavbu malých jaderných reaktorů
Foto: red
Popisek: Rosatom

Pro získání licence musela společnost Rusatom Overseas projít kontrolou Rostechnadzoru, konkrétně Centrálního meziregionálního teritoriálního úřadu pro dozor nad jadernou bezpečností a radiační ochranou.

„V projektu výstavby malé jaderné elektrárny v Jakutsku jsme postoupil opět o něco dále. Jde o důležitý krok na cestě k úspěšné realizaci projektu, který by měl být završen v roce 2028,“ uvedl viceprezident Rusatom Overseas, Oleg Sirazetdinov.

Srdce projektu malé jaderné elektrárny Rosatomu představuje reaktor RITM-200, což je referenční technologie vyprojektovaná na základě mnohaletých zkušeností s provozem malých reaktorů na palubě ruské flotily jaderných ledoborců. V říjnu 2020 byl ledoborec Arktika, první z plavidel s novým typem reaktoru, slavnostně uveden do provozu na plavebních trasách Severní mořské cesty. Do jaderných ledoborců je postupně montováno dalších osm reaktorů tohoto typu (každá loď nese dva reaktory).

Anketa

Kdo zatím předvedl nejlepší volební kampaň?

41%
48%
2%
0%
hlasovalo: 7095 lidí

V prosinci 2020 podepsali Rosatom a jakutská vláda dohodu stanovující ceny elektřiny z malé jaderné elektrárny s reaktorem RITM-200, která bude postavena u obce Usť-Kujga v Usť-Janském regionu Jakutska. V současnosti je na budoucím staveništi hotová velká část průzkumných prací a připraveny předběžné verze dokumentů pro hodnocení dopadu na životní prostředí a pro stavební povolení. 22. června 2021 proběhly v obci Usť-Kujga veřejná slyšení ohledně hodnocení dopadu na životní prostředí. Zahájení výstavby malé jaderné elektrárny je plánováno na rok 2024.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Příprava projektu česko-saského lesoparku a singletrailů

22:11 Lesy ČR: Příprava projektu česko-saského lesoparku a singletrailů

Prohlášení o záměru rozvoje přeshraničního lesoparku s trasami pro horská kola mezi severočeskou Dol…