Rozšíření působnosti NKÚ má podle Štěcha v Senátu šanci

24.01.2015 17:19 | Zprávy

Předseda Senátu Milan Štěch dnes navštívil Nejvyšší kontrolní úřad. Setkání se zúčastnili i členové Kolegia a nejužšího vedení NKÚ. Představitelé obou institucí se věnovali zejména plánovanému rozšíření působnosti NKÚ na kontrolu hospodaření samospráv a podniků s majetkovou účastí státu.

Rozšíření působnosti NKÚ má podle Štěcha v Senátu šanci
Foto: Martin Vlček
Popisek: Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch (ČSSD)

Prezident NKÚ představil nejnovější trendy v práci úřadu. Vyzdvihl model detekce rizik nehospodárnosti, který umožňuje vytipovat nejrizikovější oblasti v hospodaření s veřejnými prostředky, v kombinaci s analýzou obrovského množství dat v informačních systémech státu. „Tyto nástroje nám umožní nový typ kontroly samospráv, kdy kontroloři nebudou zatěžovat obce a města a kontrolou na místě už prověří jen nedostatky, které odhalili u svých počítačů. Tvrdé srovnání velkého množství dat vydá za stovky a tisíce hodin strávených u kontrolovaných osob,“ uvedl Kala.

V Senátu od loňska čeká na schválení novela ústavy, která rozšiřuje kontrolní působnost NKÚ. Senátoři však vyčkávají na moment, kdy dostanou na stůl novelu zákona o NKÚ, která kontrolu samospráv a firem s majetkovou účastí státu podrobně upraví. Předseda Senátu Milan Štěch upozornil, že horní komora je velmi provázaná s regiony a to odráží postoj senátorů, kteří se velmi zajímají o konkrétní dopad zákonů na život v obcích. „Pokud bude kontrola samospráv prováděna „na dálku“ a s minimálním zatížením radnic a obecních úřadů, pak věřím, že rozšíření působnosti NKÚ najde podporu i u mých kolegů, kteří dosud z obav před nadbytečnými kontrolami s tímto záměrem nesouhlasili,“ řekl Štěch.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Počet nehod na železnici klesá

13:28 Správa železnic: Počet nehod na železnici klesá

Bezpečnost na železnici se zlepšuje, nehod na přejezdech bylo loni nejméně za pět let. Pokračování p…