SFDI: Byla splněna pravidla pro povinné objemy čerpání zdrojů EU

04.01.2014 18:16 | Zprávy

Státní fond dopravní infrastruktury měl pro rok 2013 schválen rozpočet ve výši 64,5 mld. Kč.

SFDI: Byla splněna pravidla pro povinné objemy čerpání zdrojů EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Tato hodnota již zahrnovala předpokládané převody z roku 2012. Celková hodnota vyčerpaných prostředků v roce 2013 činila 48,9 mld. Kč, tj. 76 % schváleného rozpočtu. Největší propad čerpání byl zaznamenán v evropských zdrojích, kde se vyčerpalo jen 7 mld. Kč z rozpočtovaných 19,7 mld. Kč. Tento propad v čerpání byl způsoben jednak přísnější kontrolní činností, kde zejména v oblasti víceprací bylo odmítnuto hradit nedostatečně odůvodněné dodatečné práce a rovněž vlivem zvýšené konkurence ve výběrových řízeních. Zjednodušením kvalifikačních požadavků a celkovým stavem trhu zakázek došlo ke snížení vysoutěžených cen u nově zahajovaných staveb, ale bohužel také k tomu, že v podstatě všechna výběrová řízení jsou napadána neúspěšnými uchazeči a procházejí dlouhým řízením na ÚOHS.

Největší rozdíly mezi plánovaným a skutečným čerpáním byly u projektů D1 0137 Přerov – Lipník, Modernizace trati Rokycany - Plzeň, Rekonstrukce žst. Olomouc, D3 Borek – Úsilné, D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec – výběrová řízení byla posuzována na ÚOHS a celkové nedočerpání na těchto projektech činí 4,5 mld. Kč. Z dalších velkých nečerpání lze vyjmenovat stavby na železnici Běchovice – Úvaly a Bystřice n. O. - Č. Těšín/ žst. Český Těšín (celkem nedočerpání 800 mil. Kč), kde se proti přípravě projektů neúspěšně odvolávala různá občanská sdružení a u silničních staveb u D8 – Lovosice - Řehlovice (nedočerpání 1,7 mld. Kč), kde byly práce omezeny velkým sesuvem a u Modernizace D1 způsobeném zejména zpožděním výběrových řízení, výrazně nižších než předpokládaných vysoutěžených cen a na úseku 21 projednáváním požadavků zhotovitele na změnu (nedočerpání 2,3 mld. Kč).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Jablonec zahřívá teplo již ze šesté kogenerační jednotky

19:34 ČEZ: Jablonec zahřívá teplo již ze šesté kogenerační jednotky

Teplo z nové kogenerační jednotky v Mechové ulici, která zároveň dodává do sítě elektřinu, už proudí…