SMS: Zvýšení hranice trestnosti krádeží nad 10 000 korun zatíží obce a sníží vymahatelnost práva

07.12.2018 13:30

Rada SMS ČR dnes vyslovila zásadní nesouhlas s avizovaným záměrem Ministerstva spravedlnosti ČR se zvýšením hranice trestnosti krádeže ze současné škody 5000 korun na 10 000 korun.

SMS: Zvýšení hranice trestnosti krádeží nad 10 000 korun zatíží obce a sníží vymahatelnost práva
Foto: sms.cz
Popisek: Sdružení místních samospráv - logo

Podle představ ministerstva by tak krádeže do výše škody do 10 tis. Kč měly být posouzeny nově pouze jako přestupek, přičemž řízení o nich by měla nést na svých bedrech obce a města. Podle SMS ČR tento krok přivítají pachatelé těchto trestných činů, ovšem sníží vymahatelnost práva pro občany.

Avizovaný krok změny trestního zákoníku má reagovat na časový odstup od nabytí účinnosti trestního zákoníku a tehdy stanovené výše škod. „Jakkoli rozumím právní logice zamýšleného kroku, tento záměr není podle našeho sdružení společensky akceptovatelný, přenáší významné náklady obcím v přenesené působnosti a podle mnohých starostů je takový vánoční dáreček pro zloděje,“ uvedl k stanovisku SMS ČR Stanislav Polčák, předseda sdružení, který chce požádat ministra spravedlnosti o jednání v té věci. „Chápu, že pan ministr je do tohoto kroku možná tlačen státními zástupci či soudci, ale podle mne zvyšování hranic trestnosti či pro zpřísnění sankcí musí být vedeno v diskusi s těmi, na koho má negativně dopadnout,“ uzavřel předseda Polčák. SMS ČR bude chtít zevrubnou analýzu dopadů této změny.

Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje více než 1750 obcí a měst v ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v České Lípě poskytl skladové prostory místní knihovně

22:22 ÚZSVM v České Lípě poskytl skladové prostory místní knihovně

Českolipské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových poskytlo městské knihovně …