SPELOS: „Hollanovo Brnění“ opět klame veřejnost

29.08.2012 9:04

Občanské sdružení Brnění opět prokázalo „velkou míru informovanosti“ v oblasti loterií a jiných podobných her, jakožto i míru dobré vůle, s níž jako samozvaný nejkompetentnější poradce radí obcím. Tentokrát Brnění na sociální síti Facebook uvedlo:

SPELOS: „Hollanovo Brnění“ opět klame veřejnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výherní automaty
reklama

„Hazardní společnosti musejí odvádět 20 % ze zisku. Teprve z této částky získává obec v případě VHP 80 %, v případě VLT 30 %. Pokud by byly v Ústí jen samé VHP, byla by suma, kterou hazard odvede v Ústí 62,5 milionů, pokud by tam byly jen samé VLT, tak 166 milionů. To je stále jenom 20 % ze zisku. Pokud čísla vynásobíme pěti, tak hazardní firmy jen v Ústí nad Labem utržily něco mezi 312 a 830 miliony. Pokud to zprůměrujeme, tak se pohybuje okolo půl miliardy zisku. Toto číslo ale není konečné - do automatů se nahází výrazně víc, toto je jen zisk. Takže se pohybujeme zhruba okolo miliardy korun, která v Ústí proletí automaty. Tyto peníze pak chybí všude jinde.“

Autor si dal na textu jistě záležet – co na tom, že jde opět o snůšku lží a fantasmagorií. Předně netušíme, kdo jsou to hazardní společnosti. Pokud tím myslí provozovatele loterií a jiných podobných her, pak víme, že 20 % ze zisku odvádět nemusí. Provozovatelé totiž podle zákona odvádí z  jimi provozovaných loterií a jiných podobných her tzv. loterní daň. Každý, kdo se v problematice loterií alespoň trochu orientuje, dobře ví, že sazba této loterní daně, tedy 20 %, i její rozpočtové určení, jsou pro technická herní zařízení - tedy Brněním zmiňované VHP a VLT, totožná! Obce z této částky obdrží vždy 80 % a stát 20 %. Brnění také ve snaze dokázat nízké zdanění herního průmyslu záměrně zamlčuje někdejší místní poplatek. Ten v současné době představuje 55 Kč denně za každé povolené herní místo bez ohledu, zda je toto skutečně v provozu. Jedná se o tzv. pevnou část dílčího základu odvodu z VHP a jiných technických herních zařízení. Pro případ, že by si „odborníci“ z Brnění tuto částku nedokázali převést na výši poplatku za celý rok, uděláme to za ně – jedná se o 20.075 Kč ročně za každé herní zařízení.

Sdružení SPELOS provedlo seriózní výpočet za 1. čtvrtletí 2012 a porovnalo příjmy provozovatelů a z nich odvedené zálohy na loterní daň. Výsledek je 27,2 %. Nutno doplnit, že tato loterní daň je odvedena bez zohlednění daňových výdajů, dále platíme správní poplatky a po uplatnění daňově účinných výdajů navíc také obvyklou 20 % daň z příjmů právnických osob. To vše na rozdíl od jiných podnikatelů bez možnosti odpočtu DPH.)

Pasáž týkající se čísel v Ústí nad Labem není třeba vůbec komentovat, neboť pro tato čísla neexistují žádné faktografické zdroje. Brnění tak naservírovalo veřejnosti další guláš, který je směsicí zisků, příjmů a tržeb. Bohužel ale členové tohoto sdružení zjevně nevědí, co přesně tato slova znamenají, a tak pouze matou veřejnost.

Petr Vrzáň
výkonný ředitel SPELOS

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

JE Dukovany čtyřnásobně zvyšují kapacitu testování. Využijí i samotestování

22:11 JE Dukovany čtyřnásobně zvyšují kapacitu testování. Využijí i samotestování

V Dukovanech zaměstnance masivně testují už od listopadu loňského roku, v Temelíně přistoupil ČEZ k …