SÚJB: Ve Švýcarsku proběhlo plenární zasedání Skupiny jaderných dodavatelů

03.07.2017 16:23

Ve dnech 22. až 23. června 2017 se ve švýcarském Bernu uskutečnilo 27. plenární zasedání Skupiny jaderných dodavatelů (NSG), kterého se zúčastnila i česká delegace pod vedením Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Zasedání za hostitelskou zemi zahájila Doris Leuthard, prezidentka Švýcarské konfederace.

SÚJB: Ve Švýcarsku proběhlo plenární zasedání Skupiny jaderných dodavatelů
Foto: Archiv
Popisek: SÚJB

Ve svém projevu vyzdvihla význam nešíření jaderných zbraní pro mezinárodní stabilitu a zdůraznila klíčovou roli Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) a NSG v této oblasti. Členské státy NSG se shodly na podpoře rezolucí Rady bezpečnosti OSN vůči Korejské lidově demokratické republice (KLDR) a zdůraznily, že export jakýchkoliv položek z kontrolních seznamů NSG je do KLDR zakázán. Členské státy NSG rovněž uvítaly pokračující implementaci dohody o íránském jaderném programu (Joint Comprehensive Plan of Action - JCPOA), podpořenou rezolucí Rady Bezpečnosti OSN 2231 (2015). Jedním ze zásadních témat letošního plenárního zasedání ovšem byla pokračující diskuse o technických, právních a politických aspektech členství v NSG pro státy stojící mimo NPT. Diskuse na toto téma bude v rámci NSG dále pokračovat (a snad bude i završena) během neformálního setkání členských států v listopadu.  Během zasedání skupiny licenčních a celních expertů, které těsně předcházelo samotnému plenárnímu zasedání, SÚJB prezentoval případovou studii k posuzování vývozu kontrolované položky do země stojící mimo NPT, včetně praxí získaných zkušeností. Tímto ČR upevnila svůj obraz aktivně vystupujícího státu, který dbá na efektivní kontrolu exportu a sdílení zkušeností.

Foto č. 1: Úvodní projev k delegátům pronesla Doris Leuthard, prezidentka Švýcarské konfederace.

Foto č. 2: Diskuse v průběhu plenárního zasedání.

Foto č. 3: Letošní plenární zasedání NSG se konalo v sídle Světové poštovní unie v Bernu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AMSP: Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

22:30 AMSP: Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

Na jednu stranu by se bez nich české stavebnictví neobešlo, na druhou za nimi zůstávají nekvalitní f…