Při dovozu svačinek (maso, salámy, šunky, klobásy, mléko, sýry, jogurty aj.) ze třetích zemí platí v rámci EU jednotný přístup. Obecně platí, že na základě nařízení Evropské komise není možné dovážet ze třetích zemí do EU pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky. Tento zákaz se nevztahuje na zásilky živočišného původu pro osobní spotřebu z Andorry, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska. Pro státy jako Grónsko, Faerské ostrovy a Island platí, že z nich lze dovézt maximálně 10 kg výše uvedených produktů.
Dodržování uvedeného nařízení v České republice zabezpečují celní úřady, které na mezinárodních letištích provádí kontroly zavazadel cestujících přilétajících ze třetích zemí. Pokud příslušníci celního úřadu objeví v zavazadlech cestujících potraviny živočišného původu, které nemohou být v souladu s legislativou do EU propuštěny, produkty zabaví a předají k likvidaci. Pro tyto účely slouží na mezinárodních letištích speciální sběrné nádoby, které jsou jasně označeny. Zabavené produkty se následně likvidují např. v asanačním podniku.
Stejná pravidla platí i pro balíky zaslané poštou či kurýrní službou a produkty živočišného původu, nakoupené přes internetové obchody ve třetích zemích. Tyto zásilky také podléhají veterinární kontrole a při zjištění nesrovnalostí jsou zabaveny a následně rovněž likvidovány.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva