SŽDC: Preventivní vlak startuje na severní Moravě

27.04.2016 12:59

Železnice je synonymem bezpečného cestování za předpokladu dodržení základních pravidel bezpečného chování. Neúprosné statistiky nehod jsou silným impulzem pro České dráhy pokračovat i letos ve svých aktivitách v oblasti prevence na železnici a zvyšovat úroveň respektu k jasně daným pravidlům na dráze.

SŽDC: Preventivní vlak startuje na severní Moravě
Foto: szdc.cz
Popisek: Správa železniční dopravní cesty

Národní dopravce startuje dnes spolu s partnery Správou železniční dopravní cesty, Policií ČR a ČD Cargo čtrnáctý ročník úspěšného projektu Českých drah „Preventivní vlak bezpečné železnice“, tentokrát na severní Moravě. V úterý a středu 26. a 27. dubna na svinovském nádraží v Ostravě, ve čtvrtek a pátek na nádraží Opava východ, nabídne netradiční projekci filmu „To nedáš!“, diskuzi s vyšetřovateli nebo nácvik první pomoci.

Preventivní vlak je postaven na netradičním způsobu komunikace s mladými lidmi, která se při uplynulých ročnících velmi osvědčila. „Preventivní vlak je jedním z nejvýznamnějších projektů v rámci společenské odpovědnosti národního dopravce. Loňský rok byl bohužel poznamenán železničním neštěstím ve Studénce, které způsobil svým bezohledným chováním řidič nákladního auta. Studentům proto ukážeme následky nevhodného chování řidičů i chodců, přímo z prostředí jejich kraje i města,“ uvádí Michal Štěpán, člen Představenstva Českých drah a doplňuje: „Dobře víme, že většina dospělých nemá ráda mentorování, postřehy svých potomků však přijmou, zamyslí se a změní své návyky. Proto věřím, že prostřednictvím dětí můžeme apelovat na jejich rodiče, a tím dáme celému projektu přidanou hodnotu.“

„Během loňského roku se stala železnice díky zbytečné nepozornosti nebo nerespektování základních bezpečnostních pravidel bohužel opět místem několika tragických událostí. Stejně jako v minulých letech jdou tyto události v drtivé většině na vrub účastníků silničního provozu a chodců. Proto se ukazuje jako nezbytné pokračovat i nadále v podobných projektech jako je právě Preventivní vlak. Konfrontovat děti s reálnými vyšetřovateli a konkrétními případy nehod, je stále jedna z nejúčinnějších metod prevence,“ uvedl generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Pavel Surý.

Preventivní vlak vypravují České dráhy a Správa železniční dopravní cesty společně s dalšími partnery - ČD Cargo, SŽE, Policie České republiky, Záchranná hasičská služba.

Co návštěvníky v Preventivním vlaku čeká?

Prvním vagónem je speciální kinovůz určený k projekci letos zcela nového filmu. Hraný dokument s názvem To nedáš! seznamuje veřejnost se základními pravidly bezpečnosti na železnici a v jejím okolí, informuje o rizikovém chování a upozorňuje na jeho možné fatální důsledky. Snímek je velmi emotivní a působivý, protože jednotlivé příběhy vycházejí z reálných mimořádných událostí na železnici. Motivací k vytvoření filmu To nedáš! byly především šokující statistiky železničních nehod.

Ve druhém konferenčním vozu návštěvníci diskutují s odborníky, kteří se nehodami na železnici zabývají. Setkají se s vyšetřovateli Správy železniční dopravní cesty a Policie ČR. Vůz je vybaven moderní technikou, a tak nezůstane jenom u pouhých slov.

Na třetím stanovišti čeká na studenty hasičský vůz a hasiči SŽDC, kteří předvedou ukázky své práce. Nebude se jen mluvit o teorii, ale žáci a studenti si první pomoc vyzkouší. Čeká je věrohodná simulace záchrany lidského života. Účastníkům se budou věnovat drážní hasiči, kteří mají mnohaleté zkušenosti se zásahy při železničních nehodách.

Projekce se konají na uvedených nádražích vždy od 8:15 do 14:15 hod. Délka cyklu pro jednu skupinu je přibližně 110 – 120 minut. Studenti a žáci do Preventivního vlaku přicházejí po předchozím objednání. Vstup je zdarma, veškeré náklady na tuto preventivní akci nesou organizátoři projektu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Tradiční  Muzejní noc se uskuteční i na Hučáku

8:56 ČEZ: Tradiční Muzejní noc se uskuteční i na Hučáku

Královéhradecká Muzejní noc bude letos už 17. ročníkem, kterým se muzea a galerie v Hradci Králové a…