Sdružení místních samospráv: Stát, který nemluví se samosprávami, může koronaviru čelit jen velmi obtížně

21.09.2020 13:30

Sdružení místních samospráv ČR, které zastupuje přes dva tisíce členů z prostředí územní samosprávy, po zkušenostech z jara letošního roku apeluje na Vládu a na jejího zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymulu, aby co nejdříve zajistili včasný, přehledný, srozumitelný, bezrozporný a pokud možno jednotný proud informací o epidemii a souvisejících opatřeních směrem k představitelům obcí a měst.

Sdružení místních samospráv: Stát, který nemluví se samosprávami, může koronaviru čelit jen velmi obtížně
Foto: SMS ČR
Popisek: SMS ČR
reklama

Samosprávy v zájmu svých obyvatel nemohou dopustit, aby se opakoval scénář z jara letošního roku, kdy státní orgány poskytovaly informace do území se zpožděním, chaoticky a nepřehledným způsobem. Příležitostí pro poučení bylo dostatek, v nadcházejících týdnech se tyto chyby nesmí opakovat!

Předsednictvo Sdružení místních samospráv ČR dále vyzývá Vládu, aby v zájmu lepší informovanosti samospráv na svém jednání dne 21. září 2020 podpořilo přijetí novely zákona o ochraně veřejného zdraví (sněmovní tisk č. 977), která vznikla na základě poslanecké iniciativy a ke které se dosavadní ministr zdravotnictví stavěl zdrženlivě, a to navzdory tomu, že dosavadní způsob informování koncepčně založený na preferenci obcí s rozšířenou působností je nefunkční, věcně problematicky nastavený a ve vztahu k menším samosprávám diskriminační. 

Jakkoli může být výše uvedená novela v průběhu legislativního procesu předmětem dílčích úprav a doplnění, nepochybně představuje to, po čem samosprávy volají: základ jejich informovanosti o epidemii a jejím průběhu a dopadech v daném místě nezávisle na tom, zda jde o obec prvního, druhého či třetího typu. Nový ministr zdravotnictví by se chyby spočívající v podcenění spolupráce se samosprávami neměl dopustit!

Sdružení místních samospráv ČR zastupující téměř třetinu obcí a měst napříč všemi kraji České republiky nabízí vládě stejně jako na jaře pomocnou ruku a doufá, že tato nabídka nezůstane oslyšena. Je čas táhnout za jeden provaz! Věříme, že si to vláda dobře uvědomuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

HZS ČR: Platí výstraha na „Nebezpečí požárů“

19:33 HZS ČR: Platí výstraha na „Nebezpečí požárů“

ČHMÚ vydal výstrahu na vysoké a velmi vysoké teploty společně s výstrahou na „Nebezpečí požárů“ a to…