Senát: Den otevřených dveří nabídne návštěvníkům komentované prohlídky i mimořádné výstavy

21. 10. 2019 17:22

V pondělí 28. října 2019 se sídlo Senátu opět otevře veřejnosti u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky Valdštejnské paláce, při čemž v historických prostorách bude k vidění výstava, která přibližuje život kardinála Tomáše Špidlíka u příležitosti 100. výročí jeho narození, či expozice k 30. výročí svatořečení Anežky České. Ve Výstavní síni Senátu si budou moci příchozí prohlédnout výstavu k 30. výročí svobodného skautingu. Pro individuální prohlídky bude zpřístupněn také Kolovratský palác.

Senát: Den otevřených dveří nabídne návštěvníkům komentované prohlídky i mimořádné výstavy
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR
reklama

Valdštejnský palác společně se zahradou nechal vystavět vévoda Albrecht z Valdštejna v první polovině 17. století především jako své reprezentativní sídlo. Návštěvníci si tak budou moci v doprovodu průvodců prohlédnout například bohatě zdobený Hlavní sál, který je největším sálem v paláci. Původně byl využíván jako nástupní prostor, ve kterém stála osobní stráž vévody, a hosté z něj byli uváděni do přilehlých přijímacích salonků k audienci.

Ve vedlejší Rytířské síni bude pro příchozí připravena výstava „Z celého srdce“, která návštěvníkům představí nejen život rodáka z Boskovic Tomáše Špidlíka, ale také vybrané citáty z jeho teologických literárních děl. Součástí fotografické výstavy budou i ukázky výtvarných děl, ke kterým měl kardinál blízký vztah či je sám inspiroval.

V Mytologické chodbě si budou moci občané prohlédnout expozici k 30. výročí svatořečení Anežky České, které úzce souvisí se sametovou revolucí, protože pouhých pár dní po její kanonizaci došlo k událostem, které odstartovaly pád komunistického režimu. Návštěvníkům výstava nabízí nejen zajímavosti z Anežčina života, ale také představuje její odkaz jako světice.

Ve Výstavní síni Senátu je pak pro zájemce přichystána další expozice, která připomíná výročí „30 let svobody“, a to výstava k 30. výročí obnovení skautingu. V letošním roce totiž slaví český, potažmo československý skauting nejdelší nepřetržité svobodné trvání ve své historii.

V Kolovratském paláci se mohou návštěvníci během prohlídkové trasy bez průvodce zaměřit mimo jiné na Zelený salonek, který je například známý mimořádným jednáním vlády o mnichovské dohodě.

Brány obou paláců se otevřou v 9.00 a zavřou v 16.00. Prohlídky Valdštejnského paláce budou s průvodcem probíhat vždy v intervalu po 15 minutách, skupiny budou čítat maximálně 40 osob. Program v paláci bude trvat přibližně 40 minut. S ohledem na kapacitu prostor bude vstup do obou paláců regulován.

Návštěvníkům s předměty ohrožujícími bezpečnost nebude vstup umožněn. Vzhledem k předpokládanému zájmu ze strany veřejnosti upozorňujeme na možné čekaní před vstupem do Valdštejnského paláce. Návštěvníky zároveň žádáme, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, prohlídky budou umožněny pouze příchozím s příručními zavazadly. Vstup volný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Celníci úspěšně hodnotí kontrolní akci „ROAD 8“ na dálnici D8

22:57 Celní správa: Celníci úspěšně hodnotí kontrolní akci „ROAD 8“ na dálnici D8

?Celní správa ČR provedla ve dnech 17. až 19. září 2020 koordinovanou kontrolní akci „ROAD 8". Ta by…