Skauti a skautky soutěžili o pohár Svojsíkova závodu. Nejlépe obstály družiny z jižní Moravy a Pardubického kraje

29.09.2015 9:05

Poslední zářijový víkend se mladí skauti z celé České republiky sjeli na Novojičínsko. Města Příbor, Štramberk a Kopřivnice hostila třídenní celostátní finále Svojsíkova závodu – postupové soutěže čtyř až osmičlenných skautských družin, jejíž konání podpořila Nadace ČEZ příspěvkem ve výši sto tisíc korun. Nejlépe při testování skautských sil a vzájemné spolupráce letos obstála chlapecká družina Vlci z Křtin na Blanensku a dívčí tým Špagetky z Dolní Dobrouče na Ústeckoorlicku.

Skauti a skautky soutěžili o pohár Svojsíkova závodu. Nejlépe obstály družiny z jižní Moravy a Pardubického kraje
Foto: cez.cz
Popisek: o pohár Svojsíkova závodu. Nejlépe obstály družiny z jižní Moravy a Pardubického kraje.
reklama

Novojičínsko přivítalo nejlepší české družiny skautů ve věku 11 až 16 let, které si účast ve finále zajistily vítězstvími v základních a krajských kolech. Celkem 28 dívčích a chlapeckých skupin, po dvou z každého kraje, zahájilo finále Svojsíkova závodu v pátek na příborském koupališti Ricco. „Zhruba dvě stě dětí pak v průběhu víkendu porovnávalo své schopnosti, dovednosti a znalosti v široké škále disciplín, které jsou sloučeny v tak zvaných modulech. První den na skauty čekal štramberský „Závod“ a kopřivnické „Přežití“, v neděli jsme pro ně v Příboře přichystali „Brány“ a „Zpětnou vazbu“,“ sdělil Kryštof Hyvnar, předseda okresní rady Junáka – svazu skautů a skautek ČR v okrese Nový Jičín, který letos celostátní kolo Svojsíkova závodu pořádal.

Nejlepší soutěžící dostali pěkné ceny, domů však neodjížděla s prázdnou žádná družina. Všem zúčastněným se společně podařilo naplnit pravou podstatu závodu, jež spočívá zejména v rozvoji vzájemného fungování a spolupráce, nabývání a praktickém využívání zajímavých poznatků i obohacení oddílových programů o nové prvky. „Děti si pod dojmy z dobrodružných aktivit rovněž odvážejí nově navázaná přátelství možná i na celý život a v duchu skautingu budují společné zážitky založené na férové hře, spolupráci, ohleduplnosti k okolnímu prostředí a blízkému vztahu k přírodě,“ dodal Kryštof Hyvnar.

Junák – český skaut, z. s. sdružuje zhruba 53 tisíc dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků v 2 093 oddílech a funguje jako největší výchovná organizace v České republice s podporou více než 12 tisíc dobrovolníků. Je zároveň členem světových skautských organizací WOSM a WAGGGS a jeho členové se tak řadí k dalším 40 milionům skautů ve 216 zemích a teritoriích po celém světě.

Konání celostátního finále Svojsíkova závodu 2015 podpořila Nadace ČEZ prostřednictvím grantového řízení Podpora regionů, které je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů. „S potěšením jsme podpořili závod pro všechny mladé skauty a skautky, který jim umožňuje jednak porovnat své schopnosti, ale zároveň získat krásné a zážitky a utužit týmového ducha,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman: Nenávistné projevy na internetu – výzkum a doporučení

22:16 Ombudsman: Nenávistné projevy na internetu – výzkum a doporučení

Ombudsmanka Anna Šabatová se od roku 2016 intenzivněji věnovala problematice nenávistných projevů na…