Skupina ČD skončila loňský rok se ziskem

30.4.2017 5:40 odp.

Čistý zisk Skupiny České dráhy loni dosáhl podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) 882 milionů korun. Je to vůbec nejlepší výsledek od roku 2009, kdy České dráhy začaly podle IFRS konsolidovat a emisemi dluhopisů vstoupily na kapitálové trhy. Zlepšení hlásí osobní i nákladní doprava a dařilo se také všem dceřiným společnostem. Meziročně se hospodaření Skupiny zlepšilo o téměř 2,23 miliardy korun.

Skupina ČD skončila loňský rok se ziskem
Foto: red
Popisek: ČD - logo

„Loni se nám podařilo zlepšit mezinárodní rating na stupeň Baa2, výhodně jsme refinancovali starší dluhopisy z roku 2011 v nominální výši 300 milionů eur a dokončili jsme dlouho připravovaný prodej části závodu Správě železniční dopravní cesty,“ připomíná mezníky významné pro hospodaření společnosti její generální ředitel a předseda představenstva Pavel Krtek. „Jde o důležité kroky, které nám pomohou postupně docílit vyrovnané hospodaření i v segmentu osobní dopravy,“ dodává. Samotné mateřské České dráhy, a.s., se jako entita loni podle českých účetních standardů již dostaly na červenou nulu.

Osobní doprava

Podle IFRS přispěl segment osobní dopravy k lepšímu výsledku Skupiny meziročně vyššími tržbami. Jen z prodeje jízdních dokladů to bylo o bezmála 260 milionů korun více, což souvisí s růstem počtu cestujících, kterých bylo celkem 171,5 milionu. „Pozitivní trend jsme zaznamenali hlavně v mezinárodní, ale také ve vnitrostátní příměstské dopravě, kde jsou naše vlaky součástí integrovaných dopravních systémů. Zúročují se tím pokračující investice do modernizace vozidel a do zkvalitňování služeb. Ačkoliv osobní doprava skončila ztrátou, oproti roku 2015 se zlepšila o téměř 780 milionů korun,“ hodnotí loňský rok Pavel Krtek a upozorňuje na významné úspory nákladů: “Ruku v ruce s růstem tržeb nám klesaly některé výdaje. O téměř 100 milionů korun se například snížily náklady výkonové spotřeby a díky již zmíněné emisi dluhopisů na jaře 2016 jsme ušetřili 67 milionů korun na úrokových nákladech.“

Samotný segment osobní dopravy sice skončil i loni dle IFRS ztrátou 644 milionů korun, lepší tržby a úspěšné prodeje majetku, zejména pozemků u Masarykova nádraží v Praze a nádražních budov státní organizaci Správa železniční dopravní cesty, však vedly k dosažení celkově dobrého výsledku mateřské společnosti ČD, a.s., (segmenty osobní doprava + správa majetku), která se o velký kus přiblížila k vyrovnanému hospodaření a podle českých účetních standardů již dokonce skončila na červené nule.

Nákladní doprava

Vysoce ziskový byl loni segment nákladní dopravy. „Podle IFRS skončilo loňské hospodaření s čistým ziskem 935 milionů korun, což představuje meziroční zlepšení o 359 milionů korun,“ komentuje výsledky nákladní dopravy Pavel Krtek, který zastává v dceřiné společnosti ČD Cargo, a.s., pozici předsedy dozorčí rady. Rok 2016 byl přitom pro akciovou společnost ČD Cargo velmi náročný. Sílící konkurenční boj mezi železničními a silničními dopravci nebo zpomalení růstu čínské ekonomiky, které způsobilo pokles výkonů u většiny operátorů kombinované dopravy, se podepsaly na snížení tržeb z přepravy zboží na domácím trhu. Naproti tomu se ale dařilo v zahraničí. Stejně jako osobní doprava, i ČD Cargo šetřilo náklady spojené s nákupem trakční energie a paliva a pozitivně se v jeho ekonomice projevila rovněž sleva za železniční dopravní cestu pro přepravu jednotlivých vozových zásilek. „Celkově tak hospodářský výsledek předčil očekávání a pomohl Skupině ČD dosáhnout výrazného zisku,“ uzavírá Pavel Krtek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zprávaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

22:54 Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

Skupina ČEZ pokračuje v nastaveném trendu budování udržitelnější energetiky: loni snížila objem vypu…