Skupina ČEZ spolupracuje na rozvoji elektromobility s automobilkou...

14.07.2012 11:42

Flotila elektrických vozidel společnosti ČEZ se rozrostla o další přírůstky. Ode dneška ČEZ testuje dva elektromobily Škoda Octavia Green E Line, které vyrábí automobilka Škoda Auto. Pro ČEZ se díky této spolupráci otevírá prostor pro výstavbu dalších dobíjecích stanic – tentokrát v Mladé Boleslavi.

Skupina ČEZ spolupracuje na rozvoji elektromobility s automobilkou...
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Společnost ČEZ si dnes od tuzemské automobilky Škoda Auto převzala na jeden rok do testovacího provozu dva elektromobily Škoda Octavia Green E Line. Vedle elektromobilů ČEZ v rámci svého projektu Elektromobilita testuje také elektroskútry, elektrokola, elektrubus a elektrickou dodávku.

„Od první chvíle, kdy se Škoda Auto začala věnovat elektromobilitě, se nabízela možnost spolupráce obou společností na vývoji této oblasti v České republice. Testování dvou elektrických Octavií je první krok k navázání daleko mohutnější spolupráce mezi námi a touto automobilkou. Je to příležitost, jak posunout vývoj elektromobility v České republice o několik kroků vpřed,“ vysvětluje Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie společnosti ČEZ.

V první fázi spolupráce se ČEZ zaměření na velmi detailní sledování jízdních vlastností elektromobilů Škoda Octavia Green E Line – auta bude ČEZ používat na kratší služební cesty a testovací jízdy v městském provozu.  

„Důležitá budou také data o dobíjení těchto vozů u dobíjecích stanic ČEZ. Jejich výstavbu plánujeme také v areálu továrny Škoda Auto v Mladé Boleslavi a blízkém okolí,“ dodává Tomáš Chmelík. ČEZ se v této lokalitě zaměří na výstavbu rychlodobíjecích stanic, jejich zprovoznění plánuje na rok 2013.

„Kdo hledá řešení, musí se vydat přímo ke zdroji," říká Petr Kristl, vedoucí vývoje elektromobility/elektrické trakce společnosti ŠKODA AUTO. „Při vývoji elektrické mobility je naprosto klíčové partnerství s výrobci a distributory elektrické energie. Na spolupráci společností ŠKODA a ČEZ jsme velmi hrdí, jde o dva ekonomické lídry a nejúspěšnější společnosti na našem trhu. Roční spolupráce nám poskytne cenné údaje z  reálného provozu elektromobilů v reálné dobíjecí síti. Výsledkem mohou být nejenom nová technická řešení, ale i obchodní modely cílově zaměřené na provozovatele elektromobilů. Cílem je nabídnout majiteli elektrovozu kompletní sadu produktů a služeb, se všemi zákaznickými výhodami. Zároveň se bude pracovat na snížení omezujících vlastností  elektromobilů tj. limitovaného dojezdu, vyšší pořizovací ceny."

Projekt Elektromobilita společnosti ČEZ

Skupina ČEZ podporuje koncept elektromobility v souladu se svojí strategií FUTUR/E/MOTION. Kroky, které ČEZ v tomto směru podniká, se týkají podpory užívání elektromobilů a poskytování komplexních služeb s vazbou na distribuční síť ČEZ. Cílem je přispět k rozvoji zcela „bezemisní“ dopravy v České republice a testovat dopady elektromobility na distribuční síť.

Společnost ČEZ se v projektu Elektromobilita zaměřuje na testování elektromobilů, elektroskútrů a elektrokol. Jeho hlavním pilířem je však výstavba dobíjecích stanic, kterých ČEZ zprovoznil 20, a to nejenom v Praze, ale také v Ostravě, Plzni a Trutnově. ČEZ se v první fázi pilotního projektu zaměřuje na instalaci sanic pro normální dobíjení, které pracují ve své základní verzi s napětím jako běžná domácí zásuvka (tj. 16A/230 V), a ještě v letošním roce zprovozní první stanici rychlého dobíjení, které pracují s vyšším napětím a umožňují dobíjet 100 % kapacity akumulátoru do 50 minut.

Jan Beneš, mluvčí ČEZ

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Spokojený psí život v Kosovu, na vojenských základnách mají veškerý komfort

22:03 Armáda ČR: Spokojený psí život v Kosovu, na vojenských základnách mají veškerý komfort

V zahraničních operacích slouží kromě vojáků z povolání také jejich čtyřnozí kolegové. V Kosovu to j…