Slovenská delegace navštívila Generální ředitelství Úřadu práce ČR

9.10.2017 4:15 odp.

Aktivní politika zaměstnanosti, poradenství a zprostředkování, komunikace se zaměstnavateli, práce s dlouhodobě nezaměstnanými uchazeči či princip systému nepojistných sociálních dávek. To byla hlavní témata společného jednání za účasti generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové, předsedkyně Výboru pro sociální záležitosti Národní rady Slovenské republiky Aleny Bašistové a dalších členek výboru. Setkání se zúčastnil i tajemník Výboru pro sociální politiku PS PČR Antonín Papoušek.

Slovenská delegace navštívila Generální ředitelství Úřadu práce ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Hlavním bodem jednání bylo úspěšné fungování českých veřejných služeb zaměstnanosti a diskuse ohledně systému nepojistných sociálních dávek (NSD). Představitelé ÚP ČR informovali návštěvníky o aktuální situaci na trhu práce v ČR, seznámili je s konkrétními nástroji aktivní politiky a objasnili jim také současný systém, kdy je ÚP ČR jedním výplatním místem jak pro dávky z oblasti zaměstnanosti tak NSD.

Zástupce slovenské strany zajímalo mimo jiné to, jak ÚP ČR řeší dlouhodobou nezaměstnanost, jak podporuje zaměstnanost mladých lidí či jakým způsobem přispívá na rekvalifikace.

„V současné době, kdy je nezaměstnanost v ČR nejnižší v celé Evropské unii, se Úřad práce ČR zaměřuje především na práci s dlouhodobě nezaměstnanými uchazeči o zaměstnání. V tomto ohledu je klíčové cílené a individuální poradenství a zprostředkování. Jinak řečeno snaha o to, aby doba mezi příchodem klienta do evidence ÚP ČR a jeho uplatněním na trhu práce byla co nejkratší,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Zástupci ÚP ČR také seznámili návštěvníky se systémem nepojistných sociálních dávek. Členky pětičlenné delegace zaujalo především využití možnosti výplaty části dávek v podobě poukázek, kdy ÚP ČR vyplácí touto formou klientům část příspěvku na živobytí a část vybraných dávek mimořádné okamžité pomoci. Představitele Úřadu práce ČR zase zajímal systém dávek na Slovensku a jeho fungování v praxi.

„Výměnu teoretických znalostí a praktických zkušeností v tomto ohledu považuji za velmi důležitou a přínosnou. Obzvláště mezi zeměmi, které mají společnou historii, a tudíž i řadu oblastí k řešení. V rámci mezinárodní spolupráce se můžeme vzájemně poučit, podpořit a využít osvědčených postupů, které pak můžeme aplikovat v praxi,“ uzavírá Kateřina Sadílková. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní kontrolní úřad: Ministerstvo financí nevyhodnotilo dopad účtenkové loterie na výběr daní, zbytečně zaplatilo 14 milionů Kč, chybovalo v investicích i pronájmech

16:11 Národní kontrolní úřad: Ministerstvo financí nevyhodnotilo dopad účtenkové loterie na výběr daní, zbytečně zaplatilo 14 milionů Kč, chybovalo v investicích i pronájmech

Výsledky kontroly NKÚ č. 21/12 - Majetek a peněžní prostředky státu, se kterými je příslušné hospoda…