Společenstvo kominíků ČR: Skončila vydatná topná sezóna, nechte si zkontrolovat komín

12.6.2013 9:40 dop.

Letošní topná sezóna byla poctivá, kvůli extrémně nízkým teplotám dostaly české komíny a kouřovody pořádně „zahulit“ i v jarních měsících. O důvod víc, proč se s příchodem teplejších dnů zamyslet a nechat si právě teď řádně zkontrolovat celou otopnou soustavu. Toto období je ideální na kontrolu spalinových cest obecně, tj. i když k nám zrovna zavítá opravdové jaro. V případě zjištění závad máte totiž spoustu času na opravu.

Společenstvo kominíků ČR: Skončila vydatná topná sezóna, nechte si zkontrolovat komín
Foto: Hans Štembera
Popisek: Komín, ilustrační foto

„Lidé bohužel většinou nechávají kontroly na poslední chvíli a volají nám až na začátku nové topné sezóny, aby mohli vůbec začít topit. Kominíci potom nestíhají, je to zbytečně hektické. Přitom to nedává smysl. Přirovnal bych to třeba k opravám silnic – ty se přece provádějí také hned po zimě
a ne těsně před ní či na jejím začátku,“ říká prezident Společenstva kominíků ČR Emil Morávek.

Bohužel nejsou výjimkou případy, kdy kontrola v čase „za pět minut dvanáct“ odhalí závažné závady, vyžadující náročné opravy, a obyvatelé domu mrznou až do té doby, než je hotovo. Podobný příběh se odehrál na Přerovsku. Majitel si objednal kominíka až v září, přestože už v uplynulé topné sezóně zaregistroval problémy. Kominík nařídil rozsáhlejší opravu komína a problém byl na světě. Na podzim totiž bývají všechny firmy, které tyto specializované práce provádějí, beznadějně zahlcené. Rodina se tak dostala do hodně nepříjemné situace.

„Přišla zima a manželka onoho muže musela vzít na dva týdny děti k rodičům, kteří ke vší smůle v té době bydleli nějakých 300 kilometrů daleko. Muž musel kvůli práci zůstat, takže mu nezbylo nic jiného, než vytápět přímotopem alespoň místnost, ve které přebýval,“ vzpomíná Jaroslav Schön, viceprezident Společenstva kominíků ČR pro legislativu. Nakonec vše dobře dopadlo, komín se podařilo opravit a rodina byla zase pohromadě. „Tenkrát mi nejen účet za protopenou elektřinu ukázal, že na důležité věci se nemá zapomínat. Od té doby si vždy při koupi nového kalendáře do měsíce dubna rovnou napíšu – objednat kominíka,“ prohlásil aktér tohoto příběhu.

„V průběhu topné sezóny je zejména komínové těleso vystaveno velké námaze. Musí odolávat nejen značnému objemu odváděných spalin, ale také povětrnostním vlivům, dešti a výrazným teplotním výkyvům. Nejchoulostivější bývají starší jednovrstvé cihlové komíny. Výsledkem nedbalé péče může být špatný tah či naprostá nefunkčnost,“ upozorňuje soudní znalec v oboru kominictví František Jiřík.

Podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb. je třeba komíny a kouřovody nechat zkontrolovat alespoň jednou za rok. Tato právní norma má charakter doporučení, pokud ji tedy nedodržíte, žádná sankce vám bezprostředně nehrozí. Zbytečně ovšem hazardujete s majetkem i zdravím všech členů domácnosti. Spalinové cesty jsou citlivá zařízení, která nezbytně vyžadují odbornou péči. 

„Stát se k údržbě komínů a kouřovodů staví celkem rozumně. Na jednu stranu jasně říká, za jakých podmínek považuje provoz spalinové cesty a spotřebiče za bezpečný, na druhou stranu nic nevymáhá pod hrozbou přímé sankce. Chleba se láme až v momentě, kdy dojde k nehodě. Máte-li kontroly v pořádku, je volán k odpovědnosti kominík. Nemáte-li kontroly v pořádku, jde všechno za vámi, dostanete pokutu od hasičů a velmi pravděpodobně se k vám obrátí zády i pojišťovna,“ říká Jaroslav Schön.

Nařízení vlády se týká otopných soustav na všechny druhy paliv: pevná, kapalná i plynná. Stanovená četnost kontrol a čištění se pak odvíjí mimo jiné právě od tohoto kritéria. „Je dobře, že má nařízení takto obecnou platnost. Objevila se totiž skupina samozvaných odborníků z oboru plynařství, která otevřeně šíří názor, že spotřebiče na plynná paliva kontrolu spalinových cest nepotřebují. Osobně považuji tato tvrzení za životu nebezpečná. Ročně se u nás otráví plynem na 300 lidí. Podle našich informací z velké části právě kvůli špatně fungující spalinové cestě,“ upozorňuje Jaroslav Schön.

Spalinovou cestu by měl kontrolovat a čistit řemeslník, který k tomu je odborně způsobilý. Bohužel kvůli příliš benevolentnímu živnostenskému zákonu v současnosti nelze za tuto osobu automaticky považovat majitele živnostenského listu s příslušnou specializací. Z toho důvodu je třeba dbát zvláštní opatrnosti při výběru kominíka. Obecně se doporučuje odmítat podomní poskytovatele kominických služeb a raději využít doporučení sousedů či vyhledat si kominíka na stránkách SKČR: http://www.skcr.cz/?page=86

Pravidelná kontrola komínů a kouřovodů standardně není finančně náročnou procedurou, i ve větších městech z pravidla stačí částka v řádu stovek korun. Rozhodně si tedy nelze stěžovat na to, že kontroly významně zdražují už tak drahé topení. „V této souvislosti vždy rád zmiňuji toto: mějme na paměti, že úplně nejdražší jsou nehody, tj. požáry a otravy. Účet za vyhoření může být hodně vysoký. Účet za lidský život ani nelze vystavit,“ uzavírá Emil Morávek.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

22:54 Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

Skupina ČEZ pokračuje v nastaveném trendu budování udržitelnější energetiky: loni snížila objem vypu…