Společnost CKBM ze skupiny Rosatom koupí polotovary pro čerpadla pro jaderné elektrárny od ŽĎASu

16. 4. 2019 20:20

Výrobce čerpadel pro jadernou energetiku CKBM, součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, uzavřela strategický kontrakt s českou společností ŽĎAS na dodávky výkovků pro čerpadla. Smlouva byla podepsána během mezinárodního jaderného fóra Atomexpo 2019.

Společnost CKBM ze skupiny Rosatom koupí polotovary pro čerpadla pro jaderné elektrárny od ŽĎASu
Foto: Rosatom
Popisek: Společnost CKBM uzavřela strategický kontrakt s českou společností ŽĎAS
reklama

Podle smlouvy dodá česká firma výkovky pro výrobu hlavních cirkulačních čerpadel určených pro několik jaderných elektráren. Výkovky projdou po mechanickém zpracování zkouškami, odpovídajícími 2. a 3. bezpečnostní třídě, a pak budou použity při výrobě hlavních cirkulačních čerpadel GCNA-1391 a novějšímu typu GCNA-1753 s vodním systémem mazání všech jejich částí včetně elektromotoru (původně byl používán k mazání olej).

„K výběru dodavatelů kovových polotovarů jsme vždy přistupovali velmi zodpovědně, protože na tom přímo závisí naše klíčové dodávky. CKBM vůbec poprvé uzavírá smlouvu se společností ŽĎAS, která splňuje naše požadavky a má nezbytné kompetence. V březnu udělali představitelé CKBM audit ve ŽĎASu, který potvrdil to, že je připraven a schopen dodat požadovanou produkci. České výkovky jsou pro nás nezbytné pro realizaci dodávek do tří jaderných elektráren – Kurské, Leningradské a Akkuyu. Jednáme také o naší spolupráci při výstavbě dalších elektráren v Rusku i v zahraničí,“ uvádí výkonný ředitel CKBM Sergej Ščuckij.

V roce 2019 ŽĎAS pro CKBM vyrobí na 400 výkovků o celkové hmotnosti přes 200 tun. V závislosti na technologických požadavcích na produkty projdou výkovky mechanickým a tepelným zpracováním a fyzickou a ultrazvukovou kontrolou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Prachatice uzavírá lůžkovou část Dětského, Novorozeneckého i Gynekologického oddělení

20:29 Nemocnice Prachatice uzavírá lůžkovou část Dětského, Novorozeneckého i Gynekologického oddělení

Z důvodu přesměrování personálu i z důvodu otevření nové kapacity lůžek pro pacienty s onemocněním C…